• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
 • * En az 8 karakter olmalıdır.
 • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Anne Sütü Neden Çok Önemlidir?

Anne Sütü Neden Çok Önemlidir?
 • Beğen
  Loading...

Bu makalemizde siz değerli annelerimiz ile birlikte anne sütü neden çok önemlidir sorusuna geniş bir bakış açısı ile yanıt vereceğiz. Bildiğimiz gibi bebek gelişimi açısından uzmanlar, özellikle ilk 6 AY sadece anne sütü ile beslenmeyi tavsiye eder.

Tabi ki annelerimiz bu kurala harfiyen uyarlar. Ancak ister istemez akılda bir soru işareti vardır. Anne sütü ne gibi etkilere sahip ki bebek için olmazsa olmazlardan birisi. Tabi ki bu anlamda da pratikten birkaç başlık altında bilgi sahibi olmanız mümkün. Ancak biz elimizden geldiğince işi daha da basit hale getireceğiz sizler için.

İlk 6 Ay Sadece Anne Sütü ile Beslenme

Bebek dünyaya geldikten sonra ilk 6 aylık zaman dilimi içerisinde özellikle kemik gelişimi çok önemlidir. Bu süreç, bebeğimiz için en kritik süreçtir ve aynı zamanda zihinsel gelişim açısından da uzmanlar tarafından önemsenir.

Anne sütünün faydaları ile alakalı olarak aşağıda sizlere detaylı bilgiler sunacağız. Ancak unutmamak gerekir ki bu ilk 6 aylık zaman dilimi içerisinde ek gıdadan mutlak surette uzak durmak gerekir. Bebek, bu dönemde zaten çokça acıkacaktır ve sadece anne sütüne ihtiyar duyar. SU DAHİ VERMENİZE GEREK YOKTUR. Bebek, ihtiyacı olan tüm sıvıyı ve besinleri anne sütünden fazla fazla alacak.

Tabi ki gaz sorunu olan çocuklarda çay kaşığı ile ölçekleyerek kimyonlu su dışında ekstra bir takviyeye gerek yoktur. İlk 6 ayımız sadece anne sütü. Her ay gittiğiniz rutin kontrollerde de doktorunuz sizleri bu anlamda sürekli bilgilendirecektir.

Anne Sütünün Faydaları Nelerdir?

Anne Sütünün FaydalarıAnne sütü, bebeğimiz doğduktan sonra en önemli beslenme kaynağı olacaktır. Bebek doğduktan itibaren sürece baktığımızda acıkmalar sık sık olur ve zaman içerisinde geliştikçe acıkma sıklığı azalır. 6 ay boyunca sadece anne sütü, bebeğin sağlıklı gelişimi açısından çok önemlidir. Peki anne sütünün özellikleri nelerdir? Bebeğe faydaları nelerdir? Neden çok önemlidir? Bunları maddeler halinde inceleyecek olursak;

 • Anne bebeği katkısız ve hijyeniktir. Bebeğe hiçbir zararı yoktur. Ancak annenin aldığı gıdalar 12 saat içerisinde süte karışır ve bebeğe de geçer. Bu nedenle emzirme dönemimde anne beslenmesi önemlidir.
 • Anne sütü içerisinde ki vitamin ve mineraller, bebeğin sağlıklı gelişimi için tüm katkıyı sağlamaya yeterlidir.
 • Bebeğin sindirimini rahatlatmak için en gerekli enzimler anne sütünün içeriğinde mevcuttur.
 • Bebekte enfeksiyonun önüne geçmek için gerekli olan (IgA, IgG ve IgM) bileşenleri anne sütünde yer alır.
 • Bebeğinizin hormonal gereksinimleri ve büyüme sürecinde ki gerekli tüm vitaminler anne sütünden bebeğe doğrudan geçer.
 • Kemik gelişimi, zihinsel ilerleme, çene ve diş gelişiminde anne sütünün faydaları yatsınamayacak kadar fazladır.
 • Bebeğin vücudunun alerji ile savaşında koruyucu etki görür ve bebeğin savunma sistemini geliştirir.
 • Bebeklerde meydana gelmesi muhtemel olan hastalıkların önüne geçme konusunda etkin bir yardımcıdır.
 • Emzirme, annenin de vücudunun yenilenmesine yardımcı olur.
 • Bebeğin anne sütüne alışarak büyümesi, ilerleyen zamanlarda ek gıda döneminde de ağırlıklı anne sütü ile sağlıklı beslenmesi anlamına gelir.

Anne Sütü

Anne Sütü, Ek Gıda Döneminde de Önemlidir

Anne sütünün özellikleri ve faydaları ile alakalı olarak öncelikle yukarıda kapsamlı bilgi verdik. Bebeğin beslenme alışkanlıkları da ilk 6 aylık zaman dilimi içerisinde değişkenlik gösterecektir.

6 aylık dilimin sonrasında ise bebeğimiz için uzmanların vereceği ek gıda takviyeleri ile birlikte vücuda katı besinler girmeye başlayacaktır. Burada hassas nokta şudur. Bebekler, 2 yaşına kadar anne sütünden faydalanabilir. Yani sütünüz kesilmediği sürece ve bebek emme gereksinimini terk etmediği sürece anne sütü ile takviye yapmak her zaman daha faydalıdır.

Bebeğinizin gelişim sürecinin her noktasında anne sütünün muazzam faydalarını sonuna kadar değerlendirmek gerekir.

İçerik Kopyalama Yasal Uyarı

ETİKETLER