• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Hamilelik (Gebelik) Döneminde Görülen Rahatsızlıklar

Gebelik Döneminde Görülen Rahatsızlıklar
  • Beğen
    Loading...

Değerli hanımlar, gebelik döneminde görülen rahatsızlıklar özellikle hamilelik arefesinde olan kadınlar için çok önemli bir soru. Her kadında bu süreç farklı farklı seçeneklere gebedir ancak her ne olursa olsun beraberinde gelen seçenekler yine de korkmaya sebep.

Gebeliğin güzellikleri kadar kadına biraz da rahatsızlık verecek bazı süreçleri meydana gelebilir. Netice itibari ile vücudun kimyası daha önce hiç yaşamadığı bir sürecin içerisine giriyor ve fizyolojik anlamda sıkıntılar da meydana geliyor. Bunu sonuna kadar analiz etmek ve yorumlamak tabi ki uzmanların işi. Ancak bizler yine de bazı kapsamlı bilgiler üzerinde durarak sizleri bilgilendireceğiz.

Gebelik (Hamilelik) Dönemi Fizyolojisi

Gebelik Dönemi HastalıklarıAnne adayının tamamen farklı bir sürece girmiş olmasından bahsediyoruz. Hormonal dengeler değişiyor. Annenin aldığı tüm vitamin, mineral ve hatta kanın önemli bir kısmı bebeğe geçiyor. Vücutta hiç beklemediğiniz değişimler gözlemlemeye başlıyorsunuz ve bunun gibi daha birçok şey.

Yani kadınlar hamilelik sürecinden sadece bu değişimler için dahi korkarken sağlık açısından meydana gelen değişimler de ister istemez biraz göz korkutuyor demek sanıyorum ki yanlış olmaz. Sadece fizyolojik açıdan değişimler değil biraz da psikolojik detaylara da eğilim göstereceğiz.

Kabızlık, kusma v.b hastalıklar zaten kadınların bu süreçte bekledikleri seçeneklerden bazıları diyebiliriz. Ancak bunun dışında örnek olarak gebelik şekeri gibi rahatsızlıklar da meydana gelebiliyor. Dolayısı ile hazırlıklı olmanın faydaları üzerinde de duracağız.

Gebelik Döneminde Sık Görülen Hastalıklar Nelerdir?

Tabi ki fizyoloji ve psikoloji tamamen değişiyor. Hareketleriniz zaman içerisinde kısıtlanmaya başlıyor ve beraberinde bazı rahatsızlıkların ortaya çıkması da kaçınılmaz oluyor. Ancak maddelere geçmeden önce bir önerimiz olacak. DOKTURUNUZ BU DÖNEMDEKİ EN BÜYÜK YARDIMCINIZ OLACAK. Her ne olursa olsun gitmekten ve muayene olmaktan çekinmeyin.

Kabızlık (Konstipasyon)

Kabızlık, hamilelik döneminde görülen hastalıklar içerisinde en ciddi sıkıntıya sokan seçeneklerden birisidir. Hamilelik sürecinin özellikle 4 – 5 haftasından sonra sindirim sisteminizde yavaşlamalar meydana gelir. Kabızlık bu süreç itibari ile başlar ve sizleri çok ciddi anlamda sıkıntıya sokabilir.

Genellikle bu süreçte hızlı çözüm olması açısından Magnezi Calsine ve Duphalac gibi ilaçlar bu sorunu çözmeye yardımcı oluyor. Ancak yine de uzman reçetesi olmadan kullanmamanızı tavsiye ediyoruz. Kabızlık sorunun önüne geçebilmek için lifli gıdalar, sıvı tüketimi ve protein alımı önemlidir. Bu yüzden beslenme düzenimizi de yine kendimiz belirleyeceğiz.

Hemoroid (Basur)

Kabızlık döneminde özellikle kendinizi çok zorlamanız durumunda makat bölgesinde ki damarların kasılması ve içe doğru kanama yapması sonucu ortaya çıkar. Günlük yaşantınızı ciddi anlamda olumsuz etkileyecek bir hastalık olduğunu söylemek gerekiyor.

Hemoroid, çözümü açısından çeşitli pomad kremler ya da sıcak su banyosu gibi seçenekler ile önlenmeye çalışılır. Ancak ilerlemiş hemoroid sorunu için cerrahi müdahale de gerekebilir. Hamilelik döneminde fazla ıkınmamaya özen gösterin.

Gebelik Döneminde Hangi Hastalıklar Görülür?

Kusma

Özellikle hamilelik döneminde kadınları en çok sıkıntıya sokan süreçlerden birisidir. Mide alışkanlarınız ve vücutsal faaliyetlerin bir anda değişim göstermesi sonucu kusma sorunu meydana gelir. Kusma, hamilelik döneminde her kadında gözlemlenen bir sorun değildir.

Antiemetik ilaçlar ile kusma sorununa çözüm bulmaya çalışılır. Kusma sorununuzda özellikle sarı renkte safra tarzı kusmanız sorunlara işaret olabilir. Antiemetik ilaçlar için doktorunuza başvurmadan eczaneye gidip herhangi bir ilaç tedariğinde bulunmayın.

İdrar Yolu Enfeksiyonları (Sistit)

Bebek, gebelik süreci ilerledikçe bildiğiniz üzere çok hızlı bir büyüme evresi içerisine girer ve dolayısı ile idrar torbalarına baskı yapması kaçınılmazdır. Gebelik süreci ilerledikçe az az ve sık sık idrara çıkma gereksinimi ortaya çıkar ve bu günlük yaşantınızı etkiler.

Sistit, genellikle hamileliğin ilerleyen safhalarında idrar torbasında idrar kalması ya da idrar bölmesinin hijyen olmaması nedeni ile ortaya çıkar. Özellikle gebelik döneminde meshane bölgelerini temiz ve hijyenik tutmak çok ama çok önemlidir.

Hamilelik (Gebelik) Diyabeti (Gestasyonel Diyabet)

Hamilelik SorunlarıHamilelik döneminde vücutsal dengesizlikler nedeni ile ortaya çıkan rahatsızlıkların başında şeker gelir. Annenin insülin hormonları, bebeğin eşinden bebeğe geçiş sağlar ve bebekler anne karnında kilo almaya başlar. Hamilelik döneminde özellikle diyabet sorunu başlamış olan annelerin bebekleri biraz daha iri doğabilir.

Bu rahatsızlık gebelik döneminde ortaya çıkabildiği gibi gebelik sonrası dönemde de ortaya çıkabilir. Bu sürecin tedavisi için ise genellikle karın bölgesinden uygulanan insülin takviyeleri kullanılabilmektedir. Uzmanınız, diyabetin ilerleme durumuna göre diyet önererek de bu sorunu bertaraf etme yoluna gidebilir. Tabi ki gebelik sürecinde katı diyet asla tavsiye edilmez.

Nefes Darlığı

Hamilelik döneminde sıklık ile görülen sorunlardan birisi de şüphesiz ki nefes darlığı olacaktır. Bebeğiniz, her geçen gün karnınızda hacimsel olarak daha fazla yer kaplar. Kapladığı yer zaman içerisinde ciğerinize baskı yapmaya başlar.

Nefes darlığı sıklıklık ile gördüğümüz sorunlardan birisidir ancak panik olmaya gerek yok. Nefes darlığı eğer ki çok ciddi boyutlara ulaşır ise en kısa süre içerisinde uzman doktorunuzdan destek almanız gerekir.

Kramp

Hamilelik döneminde vücudun belli başlı bölgelerinde uyuşmalar, karıncalanma hissi ve kramp gibi sorunlar olabilir. Bu durum kanın vücuda hızlı yayılmamasından ya da birçok farklı nedenden dolayı olabilir. Kramplar özellikle hamileliğin orta safhasında geceleri ciddi anlamda sizi rahatsız edebilir.

Panik olmamaya özen gösterin. Kramp ile alakalı çok ciddi sorunlarınız mevcut ise en kısa sürede uzman doktorunuzdan yardım isteyin.

Ödem (Apse)

Hamilelik döneminde genel olarak vücudunuzun hemen her bölgesinde şişmeler meydana gelebilir. Aşırı kilo alma durumu ortaya çıkabilir. Bu durum genellikle ödem yapan vücutlarda normaldir. Doğumdan sonra yaklaşık 2 – 3 aylık zaman dilimi içerisinde her şey tekrar eski haline dönecektir. Ancak yine de bu dönemde tuz alımını azaltıp dikkatli beslenmek gerekir.

İçerik Kopyalama Yasal Uyarı

ETİKETLER