• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
 • * En az 8 karakter olmalıdır.
 • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Hamilelikte Kadın Psikolojisi ve Anlamak (Hikayeleştirilmiş Anlatım)

Hamilelikte Kadın Psikolojisi
 • Beğen
  Loading...

Nevzat Tarhan’ın ünlü kitabından sonra şimdilerde hamilelikte kadın psikolojisi ve anlamak adı altında bir makale yazmak istedik sizlere. Hamilelik, başlı başına son derece farklı ve hormonal değişimlerin ciddi manada değişiklik gösterdiği bir süreç olarak dikkatleri çekiyor. Dünyanın en güzel duygusu olduğu gibi zaman içerisinde vücut genelinde ki değişimler, psikolojik etkenler kadınlar için ciddi anlamda sıkıntı yaratıyor.

Gebelikte anne psikolojisi, özellikle sadece çevresel etkenlere bağlı olarak değil vücutsal etkenlere bağlı olarak da değişim gösterir. Dolayısı ile bizde bu noktada sizlere uzman araştırmalarını sunacak ve detaylar hakkında bilgiler sunacağız. Öncelikli olarak hamilelik sürecini biraz ele alalım. Akabinde hamilelikte kadın psikolojisini anlamak üzerine erkeklere de biraz önerilerde bulunalım istiyoruz.

Hamilelik Başlangıcı ve Hamilelik Haberini Aldığımız Süreç

Öncelikle hamilelik, kimi insanın isteyerek başlattığı kimi insanda ise istemeden meydana gelen süreçler olabiliyor. Öncelikle bunları birbirinden ayırmak gerekiyor. İstemeden gelen bir hamilelik, tabi ki herhangi bir şekilde heyecan ya da mutluluk unsurunu beraberinde getirmiyor.

Ancak isteyerek, bebek sahibi olmayı arzulayarak hamile kalan bir kadının bu sürece büyük bir şevk ile sarıldığını da söylemek gerekiyor. Ancak istemeyerek hamile kalmak da sarılmamız gereken bir durum olarak dikkat çekiyor. Tabi ki hamilelik sürecinin başladığı an itibari ile kadının vücudunda fizyolojik değişimler de çok hızlı bir şekilde ön plana çıkar. Kadınlar, özellikle bu fizyolojik rahatsızlıklara ilk defa maruz kaldıklarından dolayı ciddi manada BIKKINLIK noktasına gelebilirler.

Hamileliğin belirtileri dediğimiz konu son derece önemlidir. Özellikle her kadında farklı etkiler gösterdiğini unutmamak gerekir. Özellikle sürekli kusma hali, kadınları biraz zaman sonra ciddi manada yıldıran ve bu süreci en sıkıntılı yaşatan bölüm olarak nitelendirilebilir. Bu noktada ne olursa olsun sağlığımıza ve eş desteğine dikkat etmemiz mühimdir.

Hamilelikte Kadın Psikolojisini Anlamak

Hamileliğin Psikolojik Evreleri

Psikoloji bilimi, kadın davranışlarını ayrı bir şekilde ele alır ve her farklı dönemi yine alternatif görüşler ile birlikte inceleme yoluna gider. Hamileliğin psikolojik evreleri itibari ile bu zamana kadar yapılan araştırmalar ve değerlendirmeler sonucunda 3 AYRI EVRE belirlenmiştir. Buna göre haftalar da yine psikoloji bilimi nezdinde bellidir. Hemen bunları inceleyecek olursak;

 1. Trimester Evresi (Hamileliğin 1. Haftası ile 13. Haftası Arası)
 2. Trimester Evresi (Hamileliğin 14. Haftası ile 27. Haftası Arası)
 3. Trimester Evresi (Hamileliğin 28. Haftası ile 40. Haftası Arası)

olmak üzere inceleme altına alınır. Uzmanların araştırmalarına göre kadınlar, bu evrelerin her birisinde farklı psikolojik semptomlar gösterir. Dolayısı ile ayrı ayrı yaklaşım yapılması gereken bir süreç olduğu apaçık ortada. Hamilelik danışmanlığı bu neden dolayısı ile modern toplumların benimsediği bir mesleki alan olarak dikkatleri çekiyor. Hemen evrelerde geçen kadın süreçlerini bir analiz edelim istiyoruz.

1. Trimester Dönemi (1. Hafta ile 13. Hafta Arası)

Bu dönemde kadınların psikolojik olarak düşünce yoğunlukları ciddi manada artar. Özgüven sorununu en ciddi manada yaşadıkları dönem olarak da bilinir. Özellikle ilk hamileliğini yaşayan kadınlar için bu sürecin son derece önemli olduğunu biliyoruz. Peki kadınlar hamilelikte neden özgüven sorunu yaşar?

Öncelikle daha önce hiç hamilelik yaşamamış ve özellikle genç yaşta hamile kalmış bir kadın, acemilik korkusu içerisinde olacaktır. Yeni yeni kendisini gösteren hamilelik semptomları ile birlikte savunmasız kalacak ve aslında kendinden daha çok bebeğini düşünecektir. Yemek yiyemeyecek, hareket edemeyecek ve uyumaktan dahi korkacak. Bu süreç savunmasız olunan bir süreç diyebiliriz. Dolayısı ile korkmak ve savunmasızlık hissi son derece olası.

Bununla birlikte kadınlar bu süreçte kendilerine çok fazla soru sorarlar. Hamilelikte kadınların kendilerine sık sordukları sorular açısından da bu başlığı ele alabiliriz. Hemen birkaçını inceleyecek olursak;

 • Acaba hamileliğin ilerleyen safhalarında uyuyabilecek miyim?
 • Bebek doğduktan sonra uyku düzenim nasıl olacak?
 • Acaba hamilelikte çok kilo alacak mıyım?
 • Hamilelikte cinsel ilişkiye girebilecek miyim?
 • Kocam benden hamilelik nedeni ile uzaklaşacak mı?
 • Hamilelikte kıyafetlerim üzerime uymayacak, ne yapacağım?
 • Sosyal bütün aktivitem ve yaşantım değişecek, ne yapacağım?
 • İş hayatım tamamen sekteye uğrayacak ve kariyer planlarım mahvolacak, nasıl düzelteceğim?

Bu sorular sizi tamamen savunmasız kılacak. Sürekli düşünce ve hali ile cevap bulamadıkça da buhranlı bir noktaya gideceksiniz. Bu süreç psikologların normal karşıladığı bir süreç ve her hamilelikte görülebilir. Önemli olan, bunu eşiniz ile oturup sürekli konuşmanız ve eşinizden göreceğiniz destek. Emin olun, hayatınız sandığınız kadar olumsuz etkilenmeyecek.

Hamilelikte 1. Trimester Dönemi

2. Trimester Dönemi (4. Hafta ile 27. Hafta Arası)

İlk dönemi birçok farklı soru sorarak ve üzerine uzun uzadıya düşünerek atlattık. Tabi ki bu süreçte eşimizin desteği bizleri ciddi anlamda ayakta tuttu. Tüm sorularımıza cevap bulamasak da artık bebeğimiz için ciddi manada hazırız ve heyecan ile cinsiyetini öğrenmeyi bekliyoruz.

Şimdi yeni bir evredeyiz. Artık bebeğimizin cinsiyetini öğreneceğiz. Onun için alışverişler yapacak, odasını planlayacak, geleceğini düşünmeye başlayacağız. Hamilelikte 2. evre genellikle alışma ve tüm sürece uyumlu olarak yaklaşma evresidir. Artık kusma, iştahsızlık, kasık ağrıları gibi belirtilerden de kurtulmuş olmanın verdiği mutluluk ve rahatlık bizleri ciddi anlamda psikolojik bir buhrandan kurtardı.

Artık iş gerçek manada ciddiye bindi. Artık bebeğimizin anne karnındaki hareketlerini bu evrede ciddi manada hissetmeye başlayacağız. Bebeğimiz de bizimle bu evrede etkileşim içerisinde olacak. Annesi ve babasının konuşmalarını dinleyecek, karnınıza tuttuğunuz ışıklara dahi yanıt verecek. Her gün bebeğimizin hareketlerini anne karnında izlemek için vakit ayıracağız. Onunla konuşmaya dahi başlayacağız. Hamile kalmadan önce karnındaki bebek ile konuşan anneler herkese saçma gelmiştir. Ancak o duygu yoğunluğu, sizi çok başka bir insan yapacak. Eşiniz dahi sizin bu duygularınızı görünce şaşıracak.

Artık anne olmaya ciddi manada hazırlanacaksınız. Eşiniz ile birlikte sürekli çocuğunuz doğduktan sonraki evreleri konuşacaksınız. Hatta hamileliğin 1. psikolojik evresinde sorduğunuz sorular ile 2. evresinde ki sorularınız ve düşünceleriniz değişecek. Nasıl mı?

 • Çocuğumuzun cinsiyeti acaba ne olacak?
 • Kız olursa “BU İSMİ” erkek olursa “BU İSMİ” verelim.
 • Allahım, o doğum odasını o kadar güzel süslemeliyiz ki herkesi etkilemeli.
 • İlk doğumgünü için acaba neler yapabiliriz?
 • Kocam bebeğimizi ilk kucağına aldığında neler olacak kim bilir?
 • Doğum esnasında mutlaka videoya çektirmeliyim.

Kısacası artık sürece tamamen alıştınız ve doğumunuz ve hatta doğum sonrası için dahi planlar yapmaya başladınız. Bu evre, sizin ve eşinizin çocuk ile alakalı en farklı olacağınız süreç. Ama unutmayın, erkekler bu duyguları bizim kadar yoğun yaşayamazlar ve bunu onlardan beklemek de hata olur. Ancak hamileliğin verdiği psikolojik değişimle, BEKLEYECEĞİZ 🙂

Hamilelikte 2. Trimester Dönemi

3. Trimester Dönemi (27. Hafta ile 40. Hafta Arası)

Artık hamileliğin psikolojik evreleri içerisinde son noktadayız. Bebeğimizin geleceği mutluluğunu ve heyecanını yaşıyor ve paylaşmaya devam ediyoruz. Kafamızda her şey oturdu ve bebeğimizin cinsiyetini öğrendikten sonra hazırlıklarına başladık bile. Tulumlar, zıbınlar, badiler ve hatta üşümesin diye bereler dahi aldık. Bebek arabası, bebek beşiği gibi alternatif ve önemli tüm ürünler için de planlarımız hazır.

Artık doğum psikolojisi içerisine giriyoruz. Bu haftadan itibaren sağlıklı bir şekilde her şeyin yolunda gitmesi için çabalayacağız. Bebeğimizin sağlıklı bir şekilde ve zamanında doğması bizlerin en büyük temennisi olacak. Hazırlıklarımız da hız kazanacak. Artık doğum çantası hazırlamış ve evin bir köşesine bırakmış bile olacağız. Bu arada doğum çantasında olması gerekenler ile alakalı bir makale de hazırladık sizler için.

Artık bebekli hayatımızı daha fazla düşünmeye başlayacağız. Ancak bu noktada yine tabi ki bizleri bir karamsarlık alması normal. Artık bebeğiniz doğacak ve gece uyku rutinlerinizden tutun da sosyal yaşantınız tamamen farklılaşım içerisinde olacak. İlk evrede bebeğin yeni doğduğu süreç ile alakalı kendimize sorduğumuz sorular ile şimdi baş başa kalacağız. Artık bu noktada ciddi manada desteğe ve destekçilere ihtiyacımız olacak.

Eşimiz, ailemiz ve hatta kadın doğum uzmanımız dahi bu süreç ile alakalı bizleri bilgilendirecek ve rahatlatacak. Bilhassa en büyük görev, aynı yastığa baş koyduğumuz ve sürekli bizimle birlikte olan eşimizde olacak. Bu süreçte destek arayışımız, önceki iki evreye göre daha fazla olacak. Ailelerimizi dahi sürekli yanımızda görmek isteyeceğiz. Nitekim yanımızda da olacaklarından şüphemiz yok.

Ancak artık her şeye hazırlıklıyız. Duygusal dalgalanmaların dahi normal olduğunu biliyoruz ve bunu bilerek yaşıyoruz. Eşimizle birbirimize destek oluyoruz ve bu dünyanın en güzel duygusu. Artık heyecanlıyız ve bebeğimizi kucağımıza alacağımız o mükemmel doğumgününü bekliyoruz.

Hamilelikte 3. Trimester Dönemi

Hamilelikte kadın psikolojisi görebileceğiniz üzere 3 ayrı evrede değerlendirilir. Her bir evrenin de birbirinden farklı hikayeleri, birbirinden farklı fizyolojik etkileri vardır. Ancak bizler, her ne olursa olsun geleceğe umutla bakmak ve eşimiz ile birlikte en iyiye yönelmek zorundayız.

Hamilelikte eş desteği çok önemlidir. Asla kendimizi yalnız hissetmemeliyiz. Bu süreçte ağlama nöbetleri, yalnızlık hissiyatı çokça fazla olacak. Beslenme alışkanlıklarımız, sosyal yaşantımız ve hatta giydiklerimiz dahi değişecek ve girdiğimiz ortamlar farklılaşacak. Bu yoğun değişim sürecinin içerisinde bizimle olacak ve değişmeyecek tek şey, EŞİMİZ. Erkek, bu konuda asla kadınını yalnız bırakmamalı ve hatta gerekirse kendisi bile ekstradan bu konu ile alakalı olarak psikolojik danışmanlık desteği almalı.

ETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.