• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Kan Uyuşmazlığı Nedir? Testi, İğnesi ve Tedavisi

Kan Uyuşmazlığı
  • Beğen
    Loading...

Evlilik öncesi dönemde çiftler arasında kan uyuşmazlığı nedir? Kan uyuşmazlığı testi, iğnesi ve tedavisi üzerine birkaç önemli bilgiyi sizlere sunacağız. Bildiğimiz üzere sağlık standartları artık ciddi manada değişiklik gösterdi. Bu değişimlerin beraberinde getirdikleri de hayatlarımızı dolaylı yoldan etkiliyor. Özellikle evlenecek olan çiftlerin en çok dikkat etmek zorunda oldukları konulardan birisi de kansal uyuşmazlık.

Bu konuya biraz derinlemesine eğilecek ve çiftler arasındaki kan uyuşmazlığının hamileliğe etkisi üzerine de elimizden geldiğince konuşacağız. Türkiye genelinde evlilik öncesi dönemde özellikle üzerinde durulan konulardan birisi olduğunu da net olarak söylemek yanlış olmaz sanıyorum. Şimdi genel olarak hastalığın tanımı ile başlayalım ve sizleri bilgilendirme yoluna gidelim.

Kan Uyuşmazlığı Nedir?

Kan uyuşmazlığı ya da diğer adı ile RH uygunsuzluğu, babanın kan grubunun pozitif (+) ve annenin kan grubunun negatif (-) olduğu durumlarda ortaya çıkar.

Tabi ki bu noktada kan uyuşmazlığının bebekler üzerinde ki etkisini de doğrudan bilmek ve buna yönelik değerlendirme yapmak gerekir. Pozitif bir baba ve negatif bir anneden meydana gelecek olan çocuğun kan grubu, pozitif ya da negatif olabilir. Burada değerlendirme yapılması gereken birkaç önemli kıstas olduğunu da söyleyebiliriz sanırım. Uyuşmazlık sorunu olan çiftlerde RH (-) negatif olan bebekte herhangi bir risk durumu söz konusu değildir. Ancak RH (+) pozitif olan bebeklerde ciddi sorunlar meydana gelebilir.

Tabi ki bu da kimyasal bir olay olarak ön plana çıkar ve her ne olursa olsun detaylarını bilmek gerekir. Anne vücudu, ürettiği antikorlar nedeni ile bebeğin ölümüne dahi neden olabilir. Dolayısı ile uyuşmazlık sorununu biraz daha yakından analiz etmek bizler için son derece önemlidir.

Bebeklerde Kan Uyuşmazlığı

Kan Uyuşmazlığı Nasıl Olur?

Yukarıda da bununla alakalı olarak bazı bilgileri sizlere sunduk ancak yine yüzeysel olarak ayrı bir başlık altında bunu inceleyelim. Özellikle kadınların internet üzerinde kan uyuşmazlığı nasıl olur sorusunu araştırdığını da biliyoruz. Öncelikle RH uygunsuzluğu sorusuna çiftler bazında bakmak ve buna yönelik olarak bir analiz yapmak gerekiyor.

Çiftlerde erkek kan grubu pozitif (+), kadın kan grubu negatif (-) ise bu çiftlerde kan uyuşmazlığı kesin olarak ortaya çıkmış demektir. Tabi ki çiftlerin günlük yaşantısında herhangi bir sorun teşkil etmez. Ancak gebelik için kan uyuşmazlığı ciddi anlamda tehlike arz edebilir. Kan uyuşmazlığı anne baba üzerinde söz konusu ise özellikle bunu bilmeli ve gebelik döneminde kadın doğum uzmanına da iletilmelidir.

Kan uyuşmazlığı gibi durumlarda doğum öncesinde ve doğum sonrasında olmak üzere iki doz aşı vurulur. Tabi ki bunun zamanını da yine kadın doğum uzmanları kesin olarak belirler. Ne olursa olsun gebelik haberini aldığınız zaman doktor size mutlaka ki soracaktır. Ancak sormasa bile bunu belirtin ve doktorun bilgisayar sistemine bu şekilde düşmesini sağlayın.

Kan Uyuşmazlığı Bebeğe Ne Zarar Verir?

RH uygunsuzluğu sorunu özellikle anne ve baba üzerinde söz konusu ise burada dikkat edilmesi gereken birkaç önemli aşama olduğunu da söylemek gerekiyor. Kan uyuşmazlığının bebeğe zararları ne yönde olur? Öncelikle uyuşmazlık olan çiftlerde bebek, annenin kan grubu ile eş değer yani negatif (-) çıkar ise burada çok ciddi bir sorun söz konusu değildir. Annenin kendi kanındaki antikorlardan beslenen bebek, sağlıklı bir gelişim yaşar.

Ancak bebek, babanın kan grubundan olursa yani pozitif (+) olursa bu noktada çok ciddi manada sıkıntılar ortaya çıkabilir. Peki neden? Bebek anneden beslenir ve anne vücudu da bebeğin kan grubuna tam zıt olarak antikor üretir. Üretilen bu antikorlar, zaman içerisinde bebeğin kan hücrelerine saldırır ve bunu bir düşman gibi algılayarak yok etmeye başlar. İşte bu noktada çok ciddi olarak sıkıntılar meydana gelebilir. Kan uyuşmazlığı bebeği nasıl etkiler? Ciddi olarak ön planda tutulması gereken ve her ne olursa olsun önleminin de alınması gereken bir konu. Hemen maddeler halinde üzerinde duracak olursak;

  • Sarılık, özellikle bu noktada en ciddi sorunlardan birisidir.
  • Kalp yetmezliği, antikorlar nedenli olarak kalbin yeteri kadar gelişememesi ve iyi çalışamaması sonucu ortaya çıkar.
  • Kan hücreleri yeterli mücadeleyi veremez ise ölü doğumlar meydana gelebilir.

Kan Uyuşmazlığı Testi

Kan Uyuşmazlığı Testi Nasıl Yapılır?

Kan uyuşmazlığı testi dediğimiz zaman dünya genelinde uygulanan test modelinin adı İndirect Coombs (ICT) testi olarak bilinir. Bu test ile birlikte kan uyuşmazlığı sorunun tam olarak ele alınması ve değerlendirilmesi açısından bu test yapılır. Aslına bakarsanız bu testin normal kan tahlilinden çok da ciddi bir farkının olmadığını ayrıca söylememiz gerekiyor. ICT ile alakalı olarak detayları elimizden geldiğince sizlere sunalım.

Kan uyuşmazlığı testi (ICT), anneden alınan bir kan örneğinin laboratuvar ortamında değerlendirilmesi sonucu olur. Anne ve baba arasındaki uyuşmazlığın tespiti ile birlikte kadın doğum uzmanı, anne adayını doğum gerçekleşene kadar sürekli kontrol altında tutmak zorundadır. ICT değerleri negatif çıksa dahi aylık olarak en az bir kere bu test yapılır ve gözlem altında tutulur. Sonuçlar değerlendirildiğinde ise bebek için en sağlıklı sonuçları elde etmek elzem hale gelmiştir.

İndirekt Combs RH uygunsuzluğu testi sonucunun pozitif çıktığını varsayalım. Bu noktada anneye kan uyuşmazlığı iğnesi yapılmak durumundadır. Bu iğne, günümüzde hastalığın kesin olarak kontrol altına alınması ve etkilerinin azaltılması açısından önemlidir. Şimdi biraz da bu iğneden, özelliklerinden ve genel olarak etken maddesinden etraflıca söz edelim.

Kan Uyuşmazlığı İğnesi Nedir?

Kan uyuşmazlığı iğnesi, Anti-D immuglobin adı ile bilinen ve belirli zaman aralıklarında 2 kere vurulması gereken çok önemli bir iğnedir.

ICT testinin ardından annenin değerleri pozitif çıkarsa bu kan uyuşmazlığı riskinin ciddi anlamda artması anlamına gelir. Anti-D İmmuglobin, genel olarak günümüzde bu hastalığın kesin tedavisi olarak kabul edilir. Bu iğne, gebelik esnasında ve gebelikten sonra anneye vurulduğu takdirde herhangi bir sorun olmaksızın doğum gerçekleşir. Tabi ki bu süreçte bebeğin rutin kontrolleri her ne olursa olsun aksatılmamalıdır.

Kan uyuşmazlığı iğnesinin etkileri biraz farklı olabilir. Ağır özellikle sahip bir iğne olduğundan dolayı anne adayının hayatında bir iki günlük halsizlik durumu ve iştahsızlık ortaya çıkabilir. Bunu normal birkaç tepkime olarak görün çünkü iğne, doğrudan kan değerlerinizi etkileyecek olan bir iğne türüdür.

Kan Uyuşmazlığı İğnesi Ne Zaman Vurulur?

Anne adayının ICT testleri sürekli olarak uzman tarafından kontrol edilir. Eşler arasında uyuşmazlık söz konusu ise doktor, bu testleri belirli aralıklar ile tekrarlar. İlk birkaç test sonrasında negatifin ardından pozitif görüldüğünü de net olarak söyleyebiliriz.

Kan uyuşmazlığı iğnesi ne zaman vurulur? Burada ki süreçler kesin bir şekilde kendisini gösterir. İki doz halinde vurulmak zorunda olan bu iğne, her ne olursa olsun vurulmak zorundadır. Özellikle dozajı yüksek ve az da olsa acı veren bir iğne türü olduğunu da düşünürsek bu gibi detayları da bilmeniz gerektiğine inanıyoruz. Genel itibari ile doz tarifleri aşağıdaki gibidir;

  • 1. Doz Vurulma Zamanı (Gebeliğin 28. Haftası İçerisinde)
  • 2. Doz Vurulma Zamanı (Gebelikten Sonraki 3 Gün İçerisinde)

olmak üzere bu iğne vurulur. Anne adayları ve yeni anne olmuş kişiler, her ne olursa olsun bu noktada doktor takip edemese bile siz bilinçli anne ve babalar bunun takibini yapmak durumundasınız. Aksi takdirde çok ciddi sıkıntılar ile mücadele etmek zorunda kalabilirsiniz.

Kan Uyuşmazlığı Cinsellik

Kan Uyuşmazlığı Cinsel Hayatı Etkiler Mi?

Kan uyuşmazlığı ile cinsel yaşantınız arasında doğrudan ya da dolaylı olarak herhangi bir bağ durumu söz konusu değildir. Kan uyuşmazlığının çiftlerde yarattığı etki, özellikle bebekler üzerinde olacaktır. Dolayısı ile bebeğin sağlığını bu noktada ön planda tutmak gerekir.

Gebeliğin başladığı andan itibaren kan uyuşmazlığı olan çiftler arasında meni transferi çok fazla önerilen bir konu değildir. Ancak bunun da cinsel yaşantınız üzerinde çok olumsuz etkilerinin olmadığını söyleyebiliriz.

ETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.