• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
 • * En az 8 karakter olmalıdır.
 • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Ketojenik Beslenme Nedir? Nasıl Yapılır?

Ketojenik Beslenme
 • Beğen
  Loading...

Özellikle kadınlar için önem arz eden ketojenik beslenme nedir ve nasıl yapılır sorusuna ilişkin bu makalemizde kapsamlı bilgiler sunmak istiyoruz. İnternet üzerinde özellikle Canan Karatay ile de ilişkilendirilen bir diyet olarak tanınıyor ancak değil. Bu beslenme ya da diğer adı ile diyet yöntemi, dünya genelinde kısa bir zaman dilimi içerisinde çok ciddi manada yayıldı. Kadınların özellikle önemli bir kısmını kendisine hayran bırakan bir yöntem.

Ketojenik diyet, özellikle beslenme alışkanlıkları üzerinde sağlıklı seçenekler üzerine eğiliyor. Canan Karatay diyeti ana fikri, özellikle karbonhidrattan uzak durmak ve protein ağırlıklı beslenmek. Dukan diyeti ise kendi çapında daha çok karbonhidrat tüketimi ve proteini sıfırlamak mentalitesini taşıyor. Ketojenik programlar ise bundan tamamen farklı diyebiliriz sanırım. Şimdi öncelikle bu beslenme programı ile alakalı olarak sizleri bilgilendirmek istiyoruz.

Ketojenik Beslenme (Diyet) Nedir?

Ketojenik beslenme, karbonhidrat alımını tamamen bıraktığımız ve özellikle protein alımını karbonhidratlı yağ alımını yükselttiğimiz bir beslenme programıdır.

Vücudun genel işleyişini tanımlayarak doğru yorumlamak ve buna yönelik beslenme yapmak gerekir. Vücudun en zor yaktığı besin protein mi, karbonhidrat mı? Protein, genel olarak vücut işleyişinde önemli bir yere sahiptir ve dikkat ederseniz her diyet programında olmazsa olmazlardandır. Karbonhidrat, vücudun en büyük düşmanlarından birisidir ve özellikle hidrat besinler nedeni ile gelen yağın yakımı çok zordur. Bu nedenle sağlıklı beslenme için ekmeği hayatımızdan uzak tutmamız gerekir.

Ketojenik diyet programında ise karbonhidrat, yok denecek kadar az seviyelerde tüketildiğinden dolayı glikoz ile çarpışmaz ve yağ yakımı mümkün olur. Diyetin esas amaçlarından bir diğeri ise kandaki şeker düzeyinin aşırı yükselmesini engellemek ve rutine eriştirmek.

Ketojenik Beslenme Nedir?

Ketojenik Beslenme (Diyet) Programında Neler Yenir?

Bu diyetin önceliğinin karbonhidrat alımını durdurmak ve özellikle protein ile destekli vücudun ihtiyaç duyacağı yağ türevlerini almaya ilişkindir. Yani yukarıdaki resimdeki dağılımı da görebileceğiniz üzere karbonhidrat alımı ASLA OLMAYAK DİYE BİR ŞEY YOK. Tabi ki alacaksınız.

Bunu beslenme listesi içerisinde özellikle tam tahıllı ekmekler gibi birçok farklı seçenek ile yapabilirsiniz. Makalemizin altında ketojenik beslenme (diyet) listesi ile alakalı olarak en güncel verileri sizlere sunacağız. Bu programı haftalık olarak uygulamak ve etkilerini izlemek çok daha mantıklıdır. Ketojenik listesinde neler yenir? Önceliğimiz yağ alımına yönelik olarak en sağlıklı seçenekleri değerlendirmek olacaktır. Peki ketojenik beslenme listesinde sağlıklı yağlar nelerdir? Listemiz şu şekilde;

 • Saf ve Sızma Zeytinyağı
 • Hindistan Cevizi Yağı
 • Avakado Yağı
 • Kanola Yağı
 • Yer Fıstığı Yağı
 • Susam Yağı
 • Soya Yağı

bu noktada tüketmemiz gereken öncelikli seçeneklerden birisidir. Nitekim bunları internet üzerinde bitkisel ve sağlıklı yenilebilir yağlar olarak aratmanız yeterlidir. Bunun dışında tabi ki tüketmemiz gereken birçok farklı besin türü olduğunu da söylemek gerekiyor. Sağlıklı yağ asitlerini vücudumuza almak ile birlikte aynı zamanda protein içerikli gıda tüketimi de bizler için çok çok önemlidir. Peki bunlar dışında neler yenilebilir? Hemen birkaç örnek sunacak olursak;

 • Balık Eti
 • Kırmızı Et
 • Hindi ve Tavuk Eti
 • Yumurta
 • Fındık
 • Peynir (Yarım Yağlı, Süzme)
 • Badem, Ceviz, Fındık Türevi Kuruyemişler
 • Domates, Soğan, Biber, Fesleğen, Maydanoz, Kişniş Gibi Düşük Karbonhidratlı Sebzeler
 • Karabiber, Kırmızıbiber ve Kekik Gibi Çeşniler

Bu süreçte tüketilebilir en sağlıklı bileşenler olarak dikkatleri çekiyor. Bu bir diyet programı olarak kısa bir zaman dilimi içerisinde dünya genelinde ciddi manada yayıldı. Hal böyle olunca da ciddi bir araştırma konusu olduğunu söylemek zannediyorum ki yanlış olmaz. Peki nelerden uzak durmalıyız?

Ketojenik Beslenme (Diyet) Programında Neler Asla Yenmemeli?

Tabi ki beslenme programının içeriği son derece geniş kapsamlı. Zaten sağlıklı beslenme ve diyet dediğimiz zaman uzak durulması gereken maddeler genel olarak bellidir. Özellikle bu diyet ile birlikte karbonhidrat alımından tamamen uzak duracağız. Ancak bununla birlikte KAÇAMAK DAHİ YAPILMAMAK ÜZERE aşağıdaki besinleri hayatınızdan belli bir süre çıkaracaksınız. Listemiz şu şekilde;

 • Günlük 50 gram’dan fazla karbonhidrat asla alınmamalı.
 • Rakı, bira, viski, şarap v.b. alkollü içeceklerden tamamen uzak durulmalı.
 • Mayonez ve ketçap gibi doğal olmayan yağlardan üretilmiş her türlü gıdadan kaçının.
 • Baklagiller en büyük düşmanımız. Özellikle de barbunya, mercimek, fasulye ve nohut ekmek olarak geçer ve uzak durulmalıdır.
 • Patates ve havuç gibi toprak sebzeleri en büyük düşmanlarımızdan.
 • Kahve kafein içerir. Kola ve diğer asitli içecekler vücudun dengesini tamamen bozar. Meyve suyu doğal değildir ve asla tüketilmemelidir.
 • Kek, dondurma ve diğer abur cubur türleri sağlıksız şeker bileşenleri içerir. Hayatımızdan belli bir süre tüm abur cubur ürünleri çıkarmamız şart.
 • Makarna ve pirinç gibi bileşenler içeriğinde nişasta barındırır. Vücudun keton dengelerini bozduğundan dolayı kesinlikle uzak duracağız.

Aslına bakarsanız bu gıdaların tamamı insan hayatı için son derece sağlıksız ve tüketimi çok da önerilmeyen gıdalar. Dolayısı ile diyet için değil, doğrudan sağlıklı bir yaşam ve beslenme programı için de bu bileşenlerin tamamını hayatınızdan çıkarın. Vücudunuz üzerinde ki etkilerini çok ciddi manada gözlemleyebileceksiniz.

Ketojenik Diyet

Ketojenik Beslenme (Diyet) Programının Vücuda Faydaları

Öncelikle tamamen farklı bir beslenme sürecine gireceksiniz. Bilhassa günlük yaşantınızda hamur işini, asitli içecekleri çok fazla tüketiyorsanız ilk 1 – 2 haftalık sürecin zulüm gibi geleceğini söyleyelim. Ancak bu diyetin etkilerini de çok kısa sürede görmeye başlayacaksınız. Dolayısı ile kendi kendinizi ikna ederek doğru adımlar atmak son derece mantıklı olacak.

Ketojenik beslenmenin ve diyetin vücuda faydaları ile alakalı olarak da çok fazla araştırma yapan insan var. Genel olarak doktorların araştırma sonuçlarını da sizlere enine boyuna sunmak istiyoruz. Hemen birkaç örnek ile bunu analiz edelim.

Zayıflama

Şüphesiz ki sizin en çok ilginizi çeken ve gözlerinizin fal taşı gibi açılmasına neden olacak etken faydası zayıflamak. Bu diyet, özellikle sağlıklı yağlar ile birlikte protein bileşeninin birleşmesi sonucu hızlı yağ yakımını amaçlar. Yağ depolama özelliğine sahip hormon gelişimi durur ve dolayısı ile yağ yakımı daha kolay hale gelir. Bu da kısa sürelerde ciddi manada kilo kaybı anlamına gelir.

Kan Şekeri Dengeleyici

Yukarıda da sizlere açıklamıştık. Kandaki şeker oranının yükselmesi özellikle insan sağlığı için son derece sıkıntılı bir durum. Bol kalori almayacağınızdan ve özellikle diyet listesine uymanız durumunda lifli gıda tüketimini arttıracağınızdan dolayı kan şekeriniz dengelenir. Bu da aslında günlük yaşantınızda dahi sizlere dinamizm ve hareket olarak geri döner.

Epilepsi Tedavisi için Faydalı

Ketojenik beslenme (diyet) programı oldukça eskilere dayanan bir liste diyebiliriz. 1900’lü yılların başından itibaren özellikle bu beslenme prensibi araştırılmaya başlanmış. Bazı uzmanların araştırmaları sonucunda da epilepsi hastalığının tedavisinde son derece etkili olduğunu bizlere kanıtlamıştır.

Beyin Fonksiyonlarının Gelişmesi

Beyin, genel olarak vücudun işleyişinden de etkilenerek gün içerisinde sizlere buna bağlı şekilde performans sunar demek yanlış olmaz. Beyin fonksiyonları için günümüzde özellikle Supradyn Allday ya da Pharmaton gibi ilaçlar tüketiyoruz. Hiç gerek yok biliyor musunuz? Ketojenik diyet, sizlere bu anlamda ideal seçenekleri sunuyor. Kan akışının ve şeker düzeyinin normale dönmesi, fiziksel ve beyinsel işlevsellik de kazandırıyor.

Sivilce (Akne) Tedavisi

Sivilce (akne) oluşumunun en önemli nedenlerinden birisi de doğrudan vücutta ki sağlıksız yağların depolanmasıdır. Bu beslenme programı, vücutta ki depolanmış tüm sağlıksız yağları atmanıza neden olacak. Özellikle cilt ile alakalı sorunlarınızın önemli bir kısmının çözümünde de etkili olacağını söylemek gerekiyor.

Ketojenik Beslenme (Diyet) Programının Vücuda Zararları

Objektif olmak ve aslında bu diyete her anlamda psikolojik olarak hazırlanmanın faydası çok önemli. Bu beslenme programının vücudunuz için zararları ya da riskleri var mı? Tabi ki var. Diyet programlarının hepsinde gözlemenebilecek küçük semptomlar da söz konusudur. Hemen bu anlamda birkaç bilgi verelim istiyoruz.

 • Bu beslenme programına başladığınızda kanınızda KETON adı verilen bazı bileşenler ön plana çıkar. Bu, aslında vücudun ne yakacağını bilmemesi gibi bir karmaşa durumudur ve klinik bir süreçtir.
 • Ketonejenik diyet programında çok ciddi manada aç kalabilirsiniz. Buna bağlı olarak psikolojik olarak bir gerginlik hali söz konusu olabilir.
 • Bu gibi diyetlerde metabolizma faaliyetleri ciddi anlamda yavaşlar. Bunun nedeni mevcut beslenme alışkanlıklarını bir anda bırakmanız olacaktır. Dolayısı ile bağırsak faaliyetlerinizde de yavaşlama ve ciddi kabızlık sorunları görülebilir. Bu süreçte lavman genellikle tavsiye edilir.
 • Bu beslenme programında özellikle kan değerlerinde kolesterol gibi lipit verilerin artışı gözlemlenebilir. Dolayısı ile kalp ve damar hastalıkları bulunan kişilerin uzman gözetiminde bu diyeti uygulaması son derece önemlidir.
 • Vücudun alışkanlıklarından daha ziyade bu beslenme programı ile birlikte akciğer faaliyetlerinde de yavaşlama görülür. Bu gibi diyetler özellikle haftalık normlarda tüketilmesi durumunda sağlıklıdır. Daha fazlası ise beraberinde akciğer yetmezliği gibi sorunları beraberinde getirir.
 • Bu beslenme programı ile alakalı olarak çok uzun süreler araştırma yapılmıştır. Bu araştırmalar sonucunda özellikle çok yoğun beslenen kişilerde ağır bir diyet sürecinin ardından kalp ritim bozukluğu gibi unsurların ortaya çıktığı görülmüştür. Dolayısı ile riskler içerisinde bu da önemli bir madde.

Ketojenik Beslenme (Diyet) Programı

1 Haftalık Ketojenik Beslenme (Diyet) Programı

Onlarca beslenme uzmanı ve diyetisyen bu programlar üzerinde farklı farklı yorumlar üretebilir. Ancak ketojenik beslenme programında almamız gereken kalori miktarı sayılar ile sınırlıdır. Dolayısı ile 1 haftalık ketojenik beslenme (diyet) programı ya da listesi ile alakalı olarak 2020 verilerini sizlere sunmak istiyoruz. Yorumlarınızı esirmezsiniz artık 🙂

Ketojenik Diyet 1. Gün Beslenme Programı

Sabah Kahvaltısı

 • 2 dilim tam yağlı, kibrit kutusu büyüklüğünde beyaz ya da süzme peynir.
 • 8 adet siyah zeytin. (Asla baharat ya da zeytinyağı takviyesi yapılmamalı)
 • 2 ya da 3 adet çeri domates.
 • 4 adet ceviz.
 • Sınırlama olmaksızın yeşillik.

Öğle Yemeği

 • 140 gramı aşmayacak şekilde et. (Balık, hindi, tavuk, dana ya da koyun eti farketmez)
 • Yeşillik salatası. (İçeriğinde mümkünse 1 adet taze limon suyu ya da elma sirkesi.)
 • 3 yemek kaşığı zeytinyağı. (Doğal sağlıklı yağlardan da kullanabilirsiniz.)

Akşam Yemeği

 • 150 gram hindi füme eti. (Yağsız tavada kızartılabilir ya da bir yemek kaşığı zeytinyağı.)
 • 5 adet bütün halinde ceviz.
 • Salata ve içerisine 2 kaşık elma sirkesi.

Ketojenik Diyet 2. Gün Beslenme Programı

Sabah Kahvaltısı

 • 2 adet 1 tatlı kaşığı terayağında pişirilmiş yumurta.
 • 10 adet yeşil renkli zeytin. (Asla baharat ya da zeytinyağı takviyesi yapılmamalı)
 • 1 avuç kadar yer fıstığı.
 • Domates ve satalıktan yapılmış salata. (Elma sirkesi takviye edilebilir)

Öğle Yemeği

 • 150 gram sote edilmiş tavuk eti.
 • Yeşil yapraklı gıdalardan yapılmış salata ve 2 yemek kaşığı doğal yağ.
 • Limon suyu.

Akşam Yemeği

 • 1 kutu şeklinde konserve olarak alınmış ton balıklı salata.
 • 1 yemek kaşığı zeytinyağı.

Ketojenik Diyet 3. Gün Beslenme Programı

Sabah Kahvaltısı

 • 1 adet avakado.
 • 2 dilim tam yağlı, kibrit kutusu büyüklüğünde beyaz ya da süzme peynir.
 • 4 adet ceviz.
 • Sınırlama olmaksızın yeşillik.

Öğle Yemeği

 • 200 gram kuzu eti olmak sureti ile alınmış kuzu pirzola. (Kendi yağında pişmesi gerekir)
 • 1 avuç içi kadar kırmızı renkli orman meyvesi tükebilebilir.

Akşam Yemeği

 • 150 gram kadar haşlanmış olarak tüketilmek üzere hindi eti.
 • Yeşil yapraklı sebze karışımı ve 2 yemek kaşığı zeytinyağı.
 • 1 avuç içi kadar tuzsuz kabak çekirdeği.

Ketojenik Diyet 4. Gün Beslenme Programı

Sabah Kahvaltısı

 • 1 fincan herhangi bir ekleme yapılmamış kahve ve içerisine 1 çay kaşığı terayağı.

Öğle Yemeği

 • 200 gram dana eti olarak alınmış antrikot.
 • Yeşil yapraklı sebze salatası ve ek olarak 2 yemek kaşığı zeytinyağı.

Akşam Yemeği

 • 1 kutu konserve olarak alınmış ton balığı.
 • Yeşil yapraklı sebze salatası ve ek olarak 1 yemek kaşığı zeytinyağı.
 • Limon

Ketojenik Diyet 5. Gün Beslenme Programı

Sabah Kahvaltısı

 • 1 adet haşlama usulü pişirilmiş yumurta.
 • 1 adet avakado.
 • Kibrit kutusu büyüklüğünde bir dilim tam yağlı kaşar peyniri.

Öğle Yemeği

 • Döner eti. (Herhangi bir şekilde ekmek, yavaş ya da pilav tüketilemez)
 • Yeşil yapraklı salata ve 1 yemek kaşığı zeytinyağı.

Akşam Yemeği

 • 150 gram haşlama usulü pişirilmiş hindi eti.
 • 1 avuç içi kadar kabak çekirdeği.

Ketojenik Diyet 6. Gün Beslenme Programı

Sabah Kahvaltısı

 • 2 dilim kibrit kutusu büyüklüğünde peynir. (Dilediğiniz peynir türünü yiyebilirsiniz)
 • 10 adet siyah zeytin. (Asla baharat ya da zeytinyağı takviyesi yapılmamalı)
 • 5 adet ceviz.
 • Sınırsız yeşil yapraklı sebze.

Öğle Yemeği

 • Tereyağı kullanılarak pişirilmiş dana bonfile.
 • Sınırsız yeşil yapraklı salata ve 2 yemek kaşığı zeytinyağı.
 • Limon

Akşam Yemeği

 • Izgara Köfte.
 • 1 yemek kaşığı zeytinyağı.
 • Ayran (Ev yapımı ve tuzsuz)

Ketojenik Diyet 7. Gün Beslenme Programı

Sabah Kahvaltısı

 • Menemen (Tuz ve baharat takviyesi olmaksızın.)
 • 2 dilim kibrit kutusu büyüklüğünde süzme veya beyaz peynir.
 • 10 adet yeşil zeytin. (Asla baharat ya da zeytinyağı takviyesi yapılmamalı)
 • 5 adet ceviz.

Öğle Yemeği

 • Izgarada pişirilmiş ve yağ eklenmemiş somon eti.
 • Sınırsız yeşil yapraklı sebze ve 1 yemek kaşığı zeytinyağı.
 • Limon

Akşam Yemeği

 • Fırında pişirmek sureti ile yağ eklenmemiş tavuk.
 • yeşil yapraklı salata ve 2 yemek kaşığı zeytinyağı.
 • 1 avuç içi kadar badem.
ETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.