• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Kış Aylarında Cilt Kuruluğu Sorunu ve Çözüm Önerileri

Cilt Kuruluğu
  • Beğen
    Loading...

Mevsimsel olarak bu önemde özellikle kış aylarında cilt kuruluğu sorunu ve çözüm önerileri ile alakalı araştırmalar yapılıyor. Bilhassa kadın cildi hassastır ve kışın koruma sorunu birçok kadının başına gelen en büyük dertler arasında yer alır.

Cilt kuruluğuna karşı alınacak önlemler ile alakalı olarak siz değerli okuyucularımız için bir öneri makalesi derlemek istedik. Merak ettiğiniz tüm soru ve sorunlar ile alakalı bizimle yorum kısmından iletişime geçebilirsiniz. Dermatoloji uzmanlarının kışın cilt kuruluğuna karşı mücadele önerileri aşağıda aşama aşama sizlere sunulmuştur. Sizlerde önerilerinizi bizler ile paylaşabilirsiniz.

Duşta Kalma Zamanınızı Değiştirin

Kışın Cilt Bakımı

Kış aylarında ister istemez sıcak su ile duş alma gereksinimi ortaya çıkar. Birçok kişi de hamam ya da sauna gibi seçenekleri değerlendirme yoluna gider. Cildin uzun süre sıcağa ya da sıcak materyallere temas etmesi, cilt kuruluğu için başlıca nedendir. Bu nedenle duş sürelerinizi kısaltın. 5 dakikadan uzun süre duşta vakit kaybetmemeniz önerilir.

15 ile 25 Derece Oda Sıcaklığı İdeal

Kış Aylarında Cilt Kuruluğu

Cildinize sıcak temasından her zaman için kaçınmak gerekiyor. Aşırı sıcak ortamlarda terleme ya da cilt yağlanması durumları açığa çıkabilir. Bununla birlikte nemlendirilmemiş ciltte ise aşırı kuruma meydana gelebilir. Bu neden dolayısı ile uzmanlar 15 – 25 derece aralığında ısıyı ideal olarak yorumluyorlar.

Duş Esnasında Cildinize Sert Materyaller ile Kese Yapmayın

Cilt Kuruluğu Çözüm Önerileri

Cilt kuruluğunun en büyük sebeplerinden birisi de yıpranmış ciltlerdir. Duşta ya da hamamda farketmeksizin cildi yıpratacak şekilde kese uygulamalarından kaçının. Pamuksu yüzeyli ürünler ile vücut temizliği önemlidir. Üstelik klasik el sabunu kullanarak da vücudunuzu yıkamanız yeterli olur. Kese, cilde ciddi anlamda tahribat verir ve kuruluk nedenlerinden birisidir.

Nemlendirici Ürünleri Yakın Zamanda Kullanın

Kuru Ciltler

Duş sonrasında cildi en kısa süre içerisinde nemlendirmek çok önemlidir. Sadece duş sonrasında da değil, soğuk havalarda dışarı çıkacakken de bu önemlidir. Duştan sonra 5 dakika içerisinde cilt nemlendirici kremler kullanmak önemlidir. Dışarı çıkmadan da 10 dakika öncesinde nemlendirici ürünleri uygulamak fark yaratacaktır.

Güneşten Koruyucu Ürünleri Kullanmayı Asla Bırakmayın

Cilt Koruyucu Ürünler

Yaz ya da kış ayları farketmeksizin her ne olursa olsun güneşten koruyucu yüksek faktörlü ürünler kullanmak önemlidir. Bu, kış aylarında da aynı önem derecesine sahip şekilde karşımıza çıkıyor. Kış aylarında cildinizin yıpranmaması açısından minimum 30 faktör güneş kremi kullanmanız önerilir. Bu sayede cildiniz kendini koruyacak, nemli kalacaktır.

Peeling Ürünlerden Kaçının

Peeling Etkili Ürünler

Peeling etkili ürünler kullanmak birçok kadın için artık alışkanlık haline gelmiş unsurlardandır. Kış aylarında özellikle peeling etkili ürünler kullanma üzerine eğilim gösteriyor. Aslında bu ciddi anlamda yanlış bir tutum diyebiliriz. Nem maskesi kullanabilirsiniz ya da nemlendirici alternatif ürünler tercih edebilirsiniz. Ancak ne olursa olsun peeling etkili ürünlerden uzak durun.

Günlük El Yıkama Sayınız 4 – 5’i Geçmesin

Cilt Kuruluğu için Çözüm

El yıkama alışkanlıkları kişiden kişiye göre ciddi anlamda değişiklik gösterir. Ancak sürekli el yıkamak, özellikle ellerin kurumasına neden olan unsurlardandır. Cildin sürekli sıcaklaması, soğuması gibi durumlar bu anlamda sıkıntılı etkenler arasındadır. Bu nedenle dermatoloji uzmanları, kış aylarında günlük maksimum 4 – 5 kere el yıkamayı öneriyorlar.

Cildiniz için A, C ve E Vitaminleri Gerekli

Cilt Vitaminleri

Cildimizin ihtiyaç duyduğu belli başlı vitamin öğeleri söz konusudur. Özellikle A vitamini, C vitamini ve E vitamini takviyesi cilt bakımı noktasında çok büyük önem arz eder. Bu süreç içerisinde bilhassa elma, portakal, havuç, nar gibi kırmızı turuncu besinler, antioksidan özelliği açısından koyu yeşil yapraklı sebzeler, hindistan cevizi ve avokado gibi gıdalar tüketin. Cildiniz için en ideal seçenekleri sonuna kadar kullanın.

İçerik Kopyalama Yasal Uyarı

ETİKETLER