• 6   +   4   =  
 • ŞİFREMİ UNUTTUM ?

 • * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
 • * En az 8 karakter olmalıdır.

 • 6   +   7   =  
 • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Koronavirüs Yeni Belirtisi: Tat ve Koku Alamama

Koronavirüs Yeni Belirtisi
 • Beğen
  Loading...

Uzun süredir gündemi meşgul eden koronavirüs yeni belirtisi: tat ve koku alamama olarak açıklandı ve süreç bunun üzerine gelişiyor. Bildiğimiz gibi Covid-19, kısa zaman içerisinde dünyayı ciddi manada etkisi altına aldı ve ülkemiz genelinde de bu durum kendisini net bir şekilde gösteriyor. Hastalık, sürekli mutasyon geçiriyor ve belirtileri de kendisini sürekli güncelliyor.

İnsan hayatını ciddi manada tehdit eden ve tedirginlik yaratan coronavirüs (Covid-19) yayılma hızı da insanları tedirgin ediyor. Özellikle son günlerde ciddi manada yoğun bir kitle bu hastalığa yakalanıyor. Sağlık Bakanlığı, aldığı kararlar ile birlikte tedbir eğilimi içerisinde. Koronavirüs en kuvvetli belirtisi ilk zamanlar ateş ve halsizlik gibi konulardı. Ancak zaman içerisinde bu durum değişti. Özellikle kış aylarının geldiğini düşünürsek grip hastalığının da ortaya çıkacağını düşündüğümüzde ortaya ciddi manada farklı seçenekler çıkıyor.

Covid-19 Belirtileri

Covid-19 Belirtileri

Koronavirüs (Covid-19) Belirtileri Nelerdir?

Öncelikli olarak bu hastalık ile geçtiğimiz Nisan ayından beri mücadele etmekteyiz. Coronavirüs hastalığı, zaman içerisinde mutasyon geçirerek çok daha farklı şekillerde karşımıza çıktı. Belirtilerinde de ciddi manada değişiklik ortaya çıktı. Artık hastalığın genel seyri ile alakalı olarak kapsamlı biçimde bilgi edinmek mümkün hale gelebiliyor.

Koronavirüs (Covid-19) hastalığının kesin belirtileri aslında az çok belirlendi. Belirlenen bu semptomlar arasında dikkatli bir şekilde kendinizi izlemek son derece mantıklı olabilir. Tabi ki zaman içerisinde öncelikli belirtiler değişti. Ancak genel olarak belirtileri aşağıdaki şekilde kendisini gösterir;

1-) Koronavirüs (Covid-19) En Yaygın Bilinen Belirtileri

 • Vücut ısısının kontrolsüz bir şekilde yükselmesi (Ateşlenme),
 • Aniden ortaya çıkmaya başlayan ve boğazlarını yakar vaziyette ki kuru öksürük hali,
 • Gün içerisinde vücut enerjisinin düşmesi ve sürekli halsizlik, yorgunluk hali,

2-) Koronavirüs (Covid-19) En Ciddi ve Tehlikeli Belirtileri

 • İlerleyen safhalarda ki en ciddi belirtisi nefes almakta güçlük, solunum sorunları, hırıltı ve nefesi çevirememe,
 • Göğüs kafesi bölgesinde sürekli olarak sıkışma, baskı ve daralma hissinin oluşması,
 • Yukarıdaki semptomlara bağlı olarak konuşma güçlüğü ve hareket standartlarında kısıtlama,

Bu belirtiler, özellikle hastalığın ileri ki safhalarında ciddi manada tehlikeli hale geldiğinde gözlemlenen semptomlardır.

3-) Koronavirüs (Covid-19) Seyrek Görülen Belirtileri

 • Vücudun çeşitli bölgelerinde ve özellikle eklem bölgelerinde sızı ve ağrı durumu,
 • Hastalık önce boğaza yerleştiğinden dolayı boğaz bölgesinde aniden gelişen ağrı ve yıpranma hali,
 • Sonradan tespit edilmeye başlanan su kıvamında ki ishal durumu,
 • Gözlerin sürekli olarak kırmızılaşması ve sulanması hali, (Konjunktivit)
 • Başın özellikle şakaklar kısmında meydana gelen kronik benzeri ağrı hali,
 • El ve ayak parmaklarında meydana gelen renk değişimleri,
 • Cildin çeşitli bölgelerinde dökülmelerin meydana gelmesi,

Hastalığın en ciddi belirtileri olarak kendisini gösteriyor. Özellikle Türkiye genelinde son dönemde görülen vakaların %70’lik kısmında görülen yeni bir belirti türü söz konusu. Bu belirti, özellikle direkt olarak Koronavirüs sürüntü testi verme sebebi.

Neden bu şekilde diyoruz? Devlet hastanelerinde an itibari ile ciddi bir Covid-19 belirtisi göstermiyorsanız test yapılmıyor. Yukarıdaki testlerden en az ikisini göstermeniz durumunda test yapılabilir hasta grubuna giriyorsunuz ve sürüntü testi yapılabiliyor.

Koronavirüs Belirtileri

Koronavirüs Belirtileri

Koronavirüs’ün En Yeni ve En Kesin Belirtisi: Tat ve Koku Duyusu Kaybı

Koronavirüs, her geçen gün daha tehlikeli bir hale geliyor ve geçirdiği mutasyonlar ile birlikte daha yeni belirtileri inceleme altına almak gerekiyor. Bu hastalık, özellikle doğrudan insanların böbreklerine ve daha ziyade ciğerlerine saldırıyor. Son dönemde ise kesin belirtileri içerisinde tat ve koku duyusu kaybı gösterilebilir.

Günümüzde özellikle bazı vakalar gösteriyor ki tat ve koku duyusu kaybı, ateşlenme ile birlikte gelen bir semptom. Ancak kimi insanda ateşlenme de görülmüyor ve doğrudan duyu kaybı ile kendisini gösteriyor. Özellikle bu belirtiler ile herhangi bir devlet hastanesine gitmeniz durumunda direkt olarak Koronavirüs (Covid-19) sürüntü testi alınır ve test sonuçları günümüzde ortalama 24 saat içerisinde çıkıyor.

Koronavirüs test sonuçlarını nasıl görürüm diye sorarsanız Sağlık Bakanlığı projesi olan e-Nabız mobil uygulaması bu anlamda en ideal seçenek olacaktır. Koronavirüs yeni belirtisi olarak özellikle şu dönemde ciddi manada ön planda olan bir detay diyebiliriz sanırım.

Kadınlarda Koronavirüs Belirtileri

Kadınlarda koronavirüs belirtileri de internet üzerinde ciddi manada araştırılan konulardan birisi. Bu hastalığın cinsiyet ayırmadığı biliniyor ancak özellikle kadınlarda metabolizmik faaliyetlerin farklılıklarından dolayı ishal ile başlayan ve tat ile koku alma kaybına kadar giden bir öncelikli belirtiler silsilesi söz konusu.

Erkeklere göre çok daha farklı bir çalışma sistemimiz olduğu aşikar. Zaman içerisinde bununla alakalı olarak daha kapsamlı seçenekleri sizlere sunacağız.

ETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
OKUYUCU YORUMLARI
 • Nilgün İ.
  1 ay önce

  Gerçekten çok dikkat etmek gerekiyor, bu konuda. Aman siz siz olun hijyeninize dikkat edin.

  0