• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
 • * En az 8 karakter olmalıdır.
 • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Lohusalık Döneminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Lohusa Döneminde Dikkat Edilmesi Gerekenler
 • Beğen
  Loading...

Yeni doğum yapmış kadınlar için hayati önem arz eden konulardan olan lohusa döneminde dikkat edilmesi gerekenler üzerinde duracağız. Gebelik döneminin zorluğunun ardından bir de lohusalık döneminin değişimi, kadını hem psikolojik hem de fizyolojik anlamda ciddi şekilde zorlayacaktır.

Bu süreçte özellikle erkeğe çok büyük yük düşerken kadının da kendisine dikkat etmesi gereken çok önemli bir sürecin içerisindeyiz. Gerek cinsel yaşam, gerek beslenme, gerek sosyal yaşam konusunda birçok önemli maddeye değinmek gerekiyor. Türkiye’de birçok uzman bu konu üzerinde duruyor ancak bizde biraz açıklayıcı şekilde üzerine eğilmek amacı içerisindeyiz.

Lohusa Anne Psikolojisi

Lohusa anne psikolojisi özellikle çok değişken olacaktır. Gebelik döneminin ardından hormonal dengesizliklerin bir anda artacağı ve eskiye dönüş sürecinin yaşanacağını biliyoruz. Bununla birlikte emziren anne olacağınızdan dolayı fizyolojik değişimler de ciddi şekilde göze çarpacak.

Lohusa Anne Psikolojisi

Bu süreçte gözlemlediğimiz çokça seçenek mevcut. Özellikle uzmanların üzerinde durduğu birkaç farklı seçenek var. Lohusalık dönemindeki psikolojik ve fizyolojik sorunlar genel itibari ile aşağıdaki gibi özetlenebilir;

 1. Sürekli sinirlilik hali,
 2. Halsizlik, yorgunluk ve bıkkınlık,
 3. Kendinden soğuma ve çevreye karşı uzaklaşan bir tavır takınma,
 4. Uyku hali,
 5. Göğüslerin büyümesi,
 6. Yeme alışkanlıklarının değişmesi,
 7. Eş ile olan ilişkilerin eskiye göre farklılaşmaya başlaması,
 8. Cinsel yaşantıda ki aksiyonların uzaması,

ve bunun gibi daha birçok farklı seçenek sunulabilir. Tabi ki her ne olursa olsun burada en büyük pay erkeğe düşüyor. Bu süreç içerisinde kadın, kendinden dahi o kadar bıkabilir ki ülkemizde İNTİHAR vakalarının dahi olduğunu unutmamak gerekiyor. Bu noktadaki anahtar kelimelerimiz ise SABIR VE SOSYALLEŞME…

Lohusalık Döneminde Beslenme

Lohusalık döneminde beslenme hakkında bilinmesi gerekenler arasında birkaç önemli madde sayabiliriz. Öncelikle bilinmelidir ki annenin aldığı tüm besinler, süt aracılığı ile bebeğe geçer ve burada anne sadece kendine değil, emzirdiği bebeğine de zarar verir. Bu nedenle birkaç önemli madde üzerinde durmak gerekirse;

Lohusalık Döneminde BeslenmeSüt ve süt ürünleri, anne için ve özellikle bebek için sindirilmesi ciddi anlamda zordur. Bu nedenle mümkün mertebe tüketmemek gerekir.

 • Asitli yiyecek ve içecekler, bebeğin ve annenin gaz sorununu tetikler ve uzan durulması gerekir.
 • Protein alımı lohusalık döneminde fazlası ile önemlidir ve her ne olursa olsun asla geri plana atılmaması gerekir. Ton balığı gibi aşırı yağlı gıdalardan kaçınmak ise şart.
 • Günlük su tüketimini önemsiyoruz değerli anneler. Günlük en az 3 litre su ihtiyacımızı mutlaka karşılamamız gerekiyor.
 • Lifli sebze ve meyvelerin günlük olarak tüketimi sindirim sorunlarının önüne geçecektir. Bebeğinizin de sütünüzden aldığı sağlıklı vitamin ve minerallerin yoğunlaşmasına neden olacaktır.
 • Alkol, sigara ya da benzeri zararlı tüm bileşenlerden uzak durmanız gerekiyor. Kola ve diğer gazlı içeceklerin tamamı da bu uzak durulması gereken gıdalar arasında.
 • Kimyon, özellikle lohusalık ve sonrası dönemde gaz sorunu için en büyük yardımcınız olacak. Yemeklerinizde aşırı miktarda olmasa da kimyon tüketmeniz önerilir. Ayrıca kimyonlu suyu belirli bir zamandan sonra bebeğinize de takviye olarak verebilirsiniz.

Lohusalık döneminde beslenme ile ilgili detaylar genel olarak bu şekilde kendisini gösteriyor. Bir de diğer etkenlere bakalım.

Lohusalık Döneminde Diyet ve Egzersiz

Lohusalık Döneminde Diyet ve EgzersizÖnemli bir başlık altındayız değerli hanımlar. Hamilelik döneminde alınan kiloları hızlıca vermek gibi bir düşünce içerisinde olabilirsiniz, YANLIŞ!!! Emziren bir anne olduğunu asla unutmayın. Özellikle bebeğinizin aralıksız 6 ay boyunca anne sütü ihtiyacı olacak.

Yapacağınız diyet, bebeğinizin alacağı vitamin ve mineralleri de sekteye uğratacak ve bu durum gelişim ve metabolizma sorunlarını da beraberinde getirecektir. Yukarıdaki lohusalık döneminde beslenme önerileri ile alakalı maddelerimizi uygulayın ve ne olursa olsun diyetten en azından bu süreçte uzak durun. Tabi ki protein ve sıvı takviyesini asla ihmal etmeyin.

Gel gelelim lohusalık döneminde egzersiz konusunda da bilinen yanlışlar var. Gebelik döneminin ardından vücudun kendini toplaması zaman alacaktır. Bebeğiniz ile ilgilenmeyi ihmal etmeden yapacağınız hafif egzersizler sizlere zarardan çok fayda sağlar. Gaz tutma sorunu başta olmak üzere ihtiyacınız olan tüm alanlarda sizi rahatlatır.

Sindirim sistemi faaliyetlerinizin artmasını sağlar. Bebeğiniz için de faydası çok çok önemli olacaktır.

Lohusalık Depresyonu

Çok çok önemli bir diğer maddemiz de lohusalık depresyonu ve bilinmesi gerekenler. Yukarıda da bahsetmiştim, ülkemizde bu süreçte intihar girişimleri ve ölümler dahi oldu. Bu neden dolayısı ile önerilerimizi dikkat ile uygulamaya özen gösterin.

Her kadında bu depresyon hali gözlemlenir. Ancak kimi kadın bu süreci hafif etkiler ile atlatırken kimi kadın ise çok ciddi depresif aşamalarda mücadele etmek zorunda kalır. Bu noktada uzmanların da tabi ki kadına ve erkeğe önerileri söz konusu. Bununla alakalı birkaç madde derledik. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Aslı Alay’ın makalesinden derlediğimiz bazı kesitler şu şekilde;

Lohusa Depresyonu

 1. Erkek yani BABA, anneden ilgisini asla ama asla eksik etmemelidir.
 2. Özellikle bebeğinizin uyku düzensizlikleri olduğu dönemde annemize babanın da destek olması şarttır.
 3. Lohusalık dönemi 40 günlük süreci kapsar ve lohusalık depresyonu da doğumdan sonra genellikle 10 – 15 gün sürer. Bu süreçte paylaşımcı olmak her zaman ideal olacaktır.
 4. Kadının evde sadece bebek ile uğraşıp bunalmasını engellemek adına ev içerisinde sosyalleşme faaliyetleri ideal olacaktır.
 5. Gebelik öncesi dönemlerinizde ki sosyalliği aratmamak gerekir.
 6. Ev içerisinde daha dinamik bir süreç geçirmek için çiftler birlikte hafif egzersizler de yapabilir.
 7. Annenin ve bebeğin özellikle 40 günlük süreç bitene kadar yalnız kalmaması çok çok önemlidir.
 8. Ev içerisinde bebeğin uyku aşamasında olduğu zamanları sosyalleşmek için kullanmaktan çekinmeyin.

Süreç sizleri her anlamda yoracak bir süreç değerli hanımlar. Lohusalık dönemi ile alakalı merak ettikleriniz var ise yorum kısmından hep birlikte paylaşmak istiyoruz. Yorumlarınızı eksik etmeyin.

İçerik Kopyalama Yasal Uyarı

ETİKETLER