• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
 • * En az 8 karakter olmalıdır.
 • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

REGL Ağrısına Ne İyi Gelir?

REGL Ağrısına Ne İyi Gelir?
 • Beğen
  Loading...

Kadınların en büyük dertlerinden ve meraklarından birisi olan regl ağrısına ne iyi gelir sorusunun yanıtlarını vermek istiyoruz. Adet dönemi, biz kadınlar için her zaman en büyük çilelerden birisi olmuştur. Tabi ki kişiden kişiye değişmek ile birlikte bu dönemde çekilen sancının genel hatları, bizim günlük yaşantımızı da doğrudan olumsuz etkiliyor. Türkiye genelinde ki istatistiki veriler de incelendiğinde adet ağrıları çeken kadınların oranı %67 civarlarında.

Tabi ki bu aslında genital bölge yapısı ile alakalı olabilmektedir. Regl dönemi, kişiye ve alternatiflere bağlı olarak ciddi manada değişiklik göstermektedir. Ağrılar, kimi insanda gerçekten çok ciddi anlamda yıldıracak vaziyete gelebilir ve her regl döneminde hastane acillerine kadar giden uzun uzadıya seçenekler de söz konusu olabilir.

REGL Nedir?

REGL, hal arasında adet kanaması olarak bilinen ve kadın vücudunun her ayın aynı dönemlerinde vücutta ki pis kanı genital bölgeden atması durumudur.

Adet kanaması, özellikle kadın vücudu için son derece normal bir durum olarak dikkatleri çekiyor. Kızlık döneminden itibaren başlayan ve menopoz sürecine kadar devam eden bir unsur da demek yanlış olmaz. Hücresel yenilenme açısından kadın vücudu için son derece faydalı bir döngü de demek mümkün. Türkiye genelinde özellikle bu konu üzerine çok ciddi araştırmalar yapıldığını söyleyebiliriz.

Adet kanaması, sadece vücutta ki pis kanamanın atılması demek değildir. Ağrıya neden olan evreler özellikle rahim duvarının kalınlaşması aşaması ile birlikte başlar. REGL ya da adet kanaması nasıl gerçekleşir sorusuna da hemen kısaca yanıt vermek istiyoruz.

REGL Nedir?

REGL (Adet Kanaması) Nasıl Meydana Gelir?

Öncelikle bu, kadın doğasında fizyolojik olarak varolan bir unsurdur ve her genç kızın ergenlik dönemine girdiği an itibari ile başlar. İlk kanama tabi ki bizler için korkutucu olabilir. Bundan yıllar yıllar öncesinde kadınların ya da anne kızın birbirleri arasında bunları konuşma gibi bir davranış biçimi olmadığından dolayı ilk deneyim ŞOK etkisi yaratabilirdi.

REGL ya da diğer adı ile adet kanaması nasıl olur? Biz kadınların üreme süreçlerini doğrudan meydana getiren unsur yumurtalıklardır. Yumurtalar, her ay belirli dönemde yumurtalık rezervi içerisinde olgunlaşma sürecine girer. Bu süreç, rahim duvarının ve genel dokularının da kalınlaşması olayını beraberinde getirir. Erkek ile girilen cinsel ilişkide yumurtalıklar, olgunluk evresinde herhangi bir döllenme işlemine maruz kalmaz ise kalınlaşan rahim dokuları dökülür.

Dökülen bu dokuların bir şekilde vücuttan atılması gerekir. İşte bu dokuların vücuttan atılması kirli kan yardımı ile olur ve doğrudan olacak şekilde kadınların vücutlarından atılır. Bu döngü, her ay yumurtaların döllenmeye hazır olmasının ardından son bularak sürekli devam eder.

REGL Ağrısı Neden Olur?

Geldik en önemli bir diğer soruya, REGL (adet) ağrısı neden olur? Tabi ki yukarıda anlattığımız fizyolojik döngü, kadınların vücudunda da bazı değişiklikleri beraberinde getiriyor. Ancak ağrının sebebi tam olarak bu değil. En yukarıda da söylediğim gibi her kadın ağrılı olarak atlatmaz bu dönemi. Kişiden kişiye göre değişen bazı durumlar söz konusu olacaktır. Hemen bu anlamda bilgiler verelim.

REGL ağrısının nedeni, doğrudan rahim duvarında meydana gelen hareketlenmeler nedeni ile olur. Yumurtalıklarda döllenme görevi meydana gelmediğinde kalınlaşan rahim duvarı da herhangi bir işlev yerine getirmez. Döllenme sürecinin bitmesi ile birlikte kalınlaşan duvardaki dokular dökülür. Peki nasıl dökülür? Rahim duvarında meydana gelen aşırı gerilme süreci nedeni ile dökülür.

Bu kasılmalar ya da gerilmeler, doğrudan karın alt bölgesinde yani tam olarak rahmin olduğu alanda başlar. Bu başlangıç ile birlikte vücut kanda Prostaglandin hormonu salgılar. Bu hormon salgılaması ne kadar yüksek olursa ağrı o kadar fazla olur. Kasılmalar ile başlayan süreç, sonradan çok ciddi bir sancı noktasına ulaşır ve biz kadınlar için ciddi manada zulüm haline gelir.

REGL Ağrısı Neden Olur?

REGL Ağrısına Ne İyi Gelir?

REGL dönemi, her anlamda kadınları sıkıntıya sokan bir dönem olabilir. Fizyolojimiz gereği de olsa her ayın 5 gününü çok büyük bir ağrı durumu ile geçirmek bizleri ciddi anlamda sıkıntıya sokabilir. Dolayısı ile bu ağrıları giderebilmek için insanlar çok ciddi anlamda bir araştırma içerisine girerler.

Birkaç aya kadar ağrı sorunumuzu giderek herhangi bir ilaç yoktu. Ancak %100 yerli bir ilaç şirketi uzun süreler REGL ağrısı giderici ilaç üzerinde çalışmalar yaptı ve nitekim ilacı Bakanlık onayı ile birlikte piyasaya sürdü. Bu ilaçtan da kesin bir şekilde ayrı başlık altında bahsedeceğiz. Adet ağrısına ne iyi gelir sorusunu genel itibari ile incelediğimizde bu anlamda bilinen birkaç farklı bilgi söz konusudur. Hemen üzerinde durarak bilgi sahibi olalım.

Duş Almak

Bu gibi durumlarda bizler genellikle sıcak uygulama yapmaya gideriz. Sıkıntı içerisinde olan insan için rahatlatıcı etki genel olarak duş almak olacaktır. REGL yani adet ağrısına iyi gelen unsurlar üzerinde duş almak gelir. Ilık bir su yardımı ile özellikle küvette zaman geçirmek, masaj etkisi de yaratacağından dolayı çok ciddi bir rahatlama sağlayabilir. Ancak bunun etkilerinin de geçici olacağını unutmayın.

Sağlıklı Beslenme

Ne demiştik, vücut Prostaglandin hormonu salgılar ve bu hormon ne kadar fazla salgılanırsa adet sancısı o kadar yüksek olur. Bu hormonun salgı düzeyini baskılamak için da beslenme en büyük etkenlerden birisi olarak kabul edilir. Lif içeren gıdalar ve meyve tüketimi, bilhassa REGL dönemi başlangıcı itibari ile çok önemlidir. Bununla birlikte yapraklı sebzeler grubuna biraz daha ağırlık verilebilir. Sağlıklı yağlar içeren her türlü gıda tüketilebilir. Omega 3, en büyük destekleyicilerden birisi olacaktır. Bunu adet döneminde deneyin, etkilerini kesin olarak göreceksiniz.

Adet Ağrısına Ne İyi Gelir?

Su İçmek

İnsan vücudunun en büyük ihtiyaçlarından birisi nedir? Su, şüphesiz ki bizler için en büyük yaşam kaynaklarından birisi olarak dikkat çekiyor. Her açıdan vücuda faydalı olan su, REGL sancısına iyi gelen içecekler içerisinde öncelikli sırayı alıyor demek yanlış olmaz. Kola, meyve suyu gibi içeceklerin tüketilmesinden daha ziyade sadece 5 günlüğüne yoğun olarak su tüketin. Bu tüketim, vücudunuz üzerinde ciddi olarak olumlu etkileri de beraberinde getirecektir. Günlük en az 3 litre sağlıklı su tüketimi önemlidir.

Sıcak Su Torbası Uygulaması

Genelde biz kadınların istisnasız olarak uyguladığımız çözüm beklentilerinden birisi de sıcak su torbası uygulamak. Psikolojik olarak bu uygulamanın iyi geldiğine inanırız. Aslında tıbbi olarak bölgedeki damarların biraz daha rahatlamasını sağladığı için etkili bir uygulama. Özellikle sıcak olarak uyguladığımız torba, ister istemez o bölgedeki hissiyatı ciddi manada azaltıyor ve ortaya birçok farklı seçenek çıkıyor.

REGL İlaçları

Aslında doğrudan REGL ağrısını gideren ilaçlar alanında bir ilaç üretilmemişti geçmişe kadar. Bu ağrıların giderilmesinde Prostaglandin baskılayıcı etkiye sahip farklı farklı ilaçlar reçete edilebilirdi. Ancak etkileri ne kadar iyi derseniz aslında çok da fazla bir etkisinin olmadığını da söylememiz gerekiyor. Ancak ne olursa olsun bilinçsiz bir şekilde asla ilaç kullanmayın. Adet döneminde belli miktarlarda sancı ve kramplar olasıdır. Bu durum sosyal yaşantınızı ciddi manada etkileyen bir hale geldi ise doktorlara başvurmanız her zaman için daha ideal olacaktır.

REGL Ağrısı Giderici Reglsonn Comfort® Bant

Dismenore ağrısı olarak da bilinen REGL ağrısı ya da adet sancısı için bundan önce genellikle hormon baskılayıcı ilaçlar kullanılırdı. Tabi ki bu baskılama esnasında diğer hormonal yapılarımızın bozulmaması için de ilaçlarda etken maddeler çok fazla kullanılmadığından etkisi az oluyordu. Şimdilerde ise %100 yerli olarak bir ilaç geliştirildi.

Reglsonn Comfort® regl ağrısı giderici ilaç, geçtiğimiz günlerde resmen bakanlık onayı alarak piyasaya sürüldü. Türk bilim insanları tarafından uzun incelemeler sonucunda bulunan bu ilaç, kısa süre içerisinde birçok ülkede de adından söz ettirdi. Aslında bu bir ilaç değil. Bir nevi yakı olarak da düşünebilirsiniz. O bölgede deri altına nüfuz eden bir ısı ile birlikte ağrı hissiyatını en aza indiriyor.

Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan testler sonrasında onay olan bu mükemmel buluş, biz kadınların adet sancısı sorununu bitirme konusunda etkin seçenekler sunuyor. Tabi ki ağrının tamamen yok olacağını vaat etmiyor ancak bu ağrıların ciddi manada azalması noktasında etken bir çözüm.

Reglsonn Comfort®, özellikle alt karın kısmına yarın rahmin olduğu ve sancının ana çıkış merkezine yerleştiriliyor. Sonrasında ise etkisini kısa bir süre dilimi içerisinde göstermeye başlıyor ve o bölgedeki ağrıları baskılıyor. E, İSO 9001:2015; İSO 13485:2016 belgelerini de başarı ile alan bu ürüne sitemizde ilk olarak yer vermek istedik.

ETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
OKUYUCU YORUMLARI
 • Kısmet kilci
  4 hafta önce

  Harika bir ürün şiddetle tavsiye ediyorum. Hiç bir yan etkisi yok 1 saat içinde rahatladım . Sağ olsunlar arkadaşlarda çok ilgililer kargom hemen geldi. Ağrı kesici kullanmaktan kurtuldum çok sukur

  0