• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Sadece Kadınlarda Görülen Hastalıklar Nelerdir?

Sadece Kadınlarda Görülen Hastalıklar
  • Beğen
    Loading...

Kadın olmanın ne kadar farklı olduğunu bugün ki sadece kadınlarda görülen hastalıklar konulu makalemizde ele almak istiyoruz. Teşbih değil, kadın olmanın doğumundan çalışma hayatına, sosyal bilinçsizlikten tutun da ev hanımlığına varana kadar ne kadar zor olduğunu anlatmak çok zor. Sadece bir doğumda bile bir kadının ömründen ne kadar kısaldığını, ne derece bir yıpranma olduğunu kimseye anlatacak kelime yok.

Allah, bizleri yaratırken de her açıdan benzersiz bazı seçenekleri bizlere vermiş. Kadın hastalıkları, sadece kadına has hali ile birçok farklı şekilde karşımıza çıkıyor. En basitinden bizler için rutin hale gelen adet kanamasının bile verdiği stres ve fizyolojik farklılaşım, günlük yaşantımızı olumsuz etkilemek için en önemli etkenlerin başında sıralanabilir. Bu makalemizde bilinçlenebilmek için kadınsal hastalıklar üzerinde durarak fikir edinmek istiyoruz. Yorum alanlarımızdan da bunu bizlerle tartışın.

Kadınlarda Görülen Hastalık Türleri

Türkiye genelinde özellikle zaman içerisinde tıbbi alanda çok ciddi anlamda somut adımlar atılıyor. Bilinçlenen toplum, hastalıkları araştırma ve sağlıklı bir yaşam sürebilme noktasında da somut adımlar atıyor. Nadir görülen kadın hastalıkları konusu özellikle çok fazla araştırılıyor. Öncelikle şunu belirtmemiz gerekiyor ki kadınlara has hastalıkların en önemli faktörlerinden birisi cinsi olarak karşımıza çıkıyor. Nedir bu cinsi hastalıklar?

Göğüslerde meydana gelen miyomlar, genital bölgede meydana gelen kanser hücresi oluşumları ya da enfeksiyonlar. Sistit gibi cinsel hayatınız ile alakalı olarak problemler de yine bu alan içerisinde kesin bir şekilde gösterilebilir. Kadınlara özel hastalıklar dediğimiz zaman da adet kanaması en çok bilinenlerden. Tabi ki adet kanaması bir hastalık değildir. Ancak vücut rutininin tamamen yenilenmesi ve biz kadınlara verdiği rahatsızlık nedeni ile bu şekilde inceleme altına alınabilir. Bu makalemizde tehlikeli kadın hastalıkları üzerinde de duracağız. Genel konseptimiz tamamen sadece kadınlarda görülen hastalıklar nelerdir sorusu üzerine olacak.

Kadınsal Hastalıklar

Kadınsal Hastalıklar

En Sık Görülen Kadın Hastalıkları

Bu başlık içerisinde sizler ile kısa ve öz bir şekilde bilgi edinmek en büyük amaçlarımızdan birisi. Hastalıkların genel belirtileri ve tedavi yöntemleri üzerine de bilgiler sunmak en büyük amaçlarımızdan birisi olacak. Resimli kadın hastalıkları olarak da bu makalemiz içerisinde mümkün mertebe en yüksek kapasiteli görselleri paylaşacağız. Bu makalemizi hazırlarken hastanelerin resmi internet sitelerinden de araştırmalar yaparak sizlere bilgiler sunacağız.

Siz değerli okuyucularımız da hastalıklar ile alakalı deneyimlerinizi yorum alanlarımızdan bizler ile paylaşabilirsiniz. Sitemizin içeriğini her geçen gün sizler için daha da geliştirmek için elimizden geleni yapacağız.

Rahim Ağzı (Serviks) Kanseri

Kadınlarda görülen en sık ve en tehlikeli hastalıklar içerisinde niteleyebileceğimiz sorunlar arasında yer alıyor. Bu kanser türü genel itibari ile cinsel ilişki yolu ile kadınlara geçer ve temel etkeni ise HPV mikrobu olarak bilinir. Önlemi alınabilen ve erken teşhis edilebilen bir hastalık olduğunu söyleyelim. Ancak bilindiği halde müdahale edilmez ise ölümcül durumlara kadar ilerleyebilen bir hastalık olduğunu da bilmek gerekiyor.

Rahim ağzı (serviks) kanseri teşhisi genel itibari ile SMEAR TESTİ yardımı ile konulabilir. En kesin sonuçları da yine bu test verir. Özellikle cinsel bir hastalık olması münasebeti ile herhangi bir ilacı da bulunmuyor. Rahim ağzı kanseri tedavisi sürecinde cinsel ilişki sıklığını azaltmak ve partner sayısı fazla ile teke düşürmek, vücudun kendi metabolizmik yapısı ile iyileşmesini beklemek en idealidir.

Rahim Ağzı (Serviks) Kanseri

Polistik Over Sendromu

Kadınlarda en sık görülen hormonal rahatsızlıklar içerisinde Polistik Over sendromu ilk sırada yer almaktadır. Doğrudan kadının doğurganlığını da etkileyen unsurlardan birisi olduğunu söylemek yanlış olmaz. Kadınların kanı içerisinde erkeklerde bulunmayan bazı bileşenler kendisini gösterir. Kanda bulunan Androjen miktarının artması ile birlikte vücut genelinde birçok farklı tepkime durumu ortaya çıkabilir.

Polistik Over sendromu belirtileri içerisinde özellikle ciltte sivilcelenme, yağlanma, saç dökülmesi ve tüylenme gözlemlenebilir. Androjen yumurtalıklar tarafından salgılanır. Dolayısı ile adet döngüsü üzerinde de olumsuz etkileri söz konusudur. Polistik Over sendromu, önlemi alınmaz ise kadınlarda özellikle kısırlık, tüylenme, sivilcelenme gibi sıkıntılara neden olabilir. Bu neden dolayısı ile dikkat ile üzerinde durulması gereken bir hastalık türüdür.

Polistik Over sendromu tedavisi sürecinde ise uzmanlar öncelikli olarak ilaç tedavisi yöntemine başvururlar. Ancak uzun süreler teşhis edilmemiş ve tedavisi yapılmamış bir sendrom, zaman içerisinde Laparoskopik (Kapalı) Cerrahi operasyon gereksinimini de ortaya çıkarabilir. Buna teşhisi koyan ve hastalığı analiz eden Kadın Hastalıkları Uzmanı karar verecektir.

Polistik Over Sendromu

Dismenore (Ağrılı) Adet Kanaması

Kadınları en çok rahatsız eden hastalıklar dediğimiz zaman Dismenore yani diğer adı ile ağrılı adet kanaması hastalığı ön plana çıkar. Bildiğimiz gibi kadınlar, aylık olarak özellikle 28 günlük zaman aralıkları ile adet sürecine girer ve bu süreç kişiden kişiye değişmek ile birlikte 5 – 7 gün aralığında sürebilmektedir. Kimi kadın bu süreci çok rahat geçirirken kimi kadında ise çok ciddi ağrılar, bu süreci sıkıntıya sokabilir.

Dismenore, özellikle genç kızlarda ve ergenlik döneminde görülen bir hastalıktır. Adet süreçlerinde Prostoglandin hormonu salgılayan vücut, buna karşı bir direnç halinde olduğundan dolayı bel ve kasık bölgelerinde muazzam bir sancı durumu ortaya çıkabilir. Tabi ki ağrılı adet dönemine sebep olan etkenler içerisinde endometriozis, miyom ve adezyonlar gibi hastalıklar da söz konusudur. Vajina türleri de buna bağlı farklı seçenekleri beraberinde getirir.

Dismenore tedavisi sürecinde eğer ki dayanılmaz ağrılar çekiyorsanız uzmanlar genellikle bu süreç içerisinde ilaç tedavisini ön planda tutar. Vajinal yapı bozulmaları durumunda cerrahi müdahale tercih edilebilir.

Dismenore (Ağrılı) Adet Kanaması

Miyom (Rahim Kası Tümörü)

Miyom, ciddi manada kadınların önemli bir kısmında gördüğümüz kadınlarda en sık görülen hastalıklar içerisinde ön plandadır. Özellikle 40 yaşın üzerinde olan kadınların %35’lik kısmında çok sık görüldüğü kesin şekilde kendisini gösterir. Rahim kası tümörü olarak da bilinen bu hastalık, belirtileri noktasında çok fazla kendisini göstermez.

Miyom’un rahimde yerleştiği bölge çok önemlidir. Neden önemli peki? Bölgesine göre kadınlarda kısırlık sorununa kadar giden ve yükselen sorunları beraberinde getirebilir. Genel olarak yerleşim yerine göre neden olduğu bazı hastalıklar vajinal kanama, kasık ağrıları, sık idrara gitme isteği, kabızlık, gebelikte düşük ve kısırlık.

Miyom tedavisi, hastalığın ciddiyetine göre cerrahi operasyon gerektirebilir. Ancak iyi huylu bir kistik yapı olduğundan dolayı yüksek miligram seviyesine sahip ilaç tedavisi ile de kontrol altına alınabilir.

Miyom

Erken Menopoz

Menopoz sürecinin özellikle insanlar üzerinde ki etkilerini bilmeyen yoktur. Kadınların ilerleyen yaşlarda başına gelmesi kesin olan hastalıklardan birisidir. Sadece kadınlarda görülen en sık hastalıklar içerisinde menopoz listelenebilir. Ancak bunun bir de erken evrede gerçekleşeni var ki bu hastalık, zaman içerisinde psikolojik etkileri ile de sıkıntı yaratır.

Kadınlarda ideal menopoz yaşı, uzmanlar tarafından genellikle 48 – 50 yaşları arasında kabul edilmektedir. Ancak erken menopoz hastalığı özellikle 40 yaşından itibaren kadınlarda gözlemlenen hastalıklardan birisidir. Erken menopoz nedenleri içerisinde özellikle yanlış beslenme alışkanlıkları, ailesel yatkınlık, sigara kullanımı ve kanser tedavisinde kullanılan ilaçların kullanımı gösterilebilir.

Erken menopoz tedavisi ne yazık ki söz konusu değildir. Bu sürece girildiği andan itibaren yumurtalıklarda doğurganlık tamamen bitmiş olur ve döllenme faaliyeti artık tamamen biter. Her kadın, günümüzde artan vakalar nedeni ile bu riski taşımaktadır.

Erken Menopoz

ETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.