• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Shabby Chic Dekorasyon Trendi ve Dahası

Shabby Chic Dekorasyon Trendi
  • Beğen
    Loading...

Dünya genelinden ülkemize doğru gelmekte olan Shabby Chic dekorasyon trendi ile alakalı olarak en yeni seçenekleri hep birlikte inceleyeceğiz. Bildiğiniz gibi Türkiye artık mimari olarak da ilerleyen ve her geçen gün yeni seçenekleri değerlendirmeye başlayan bir ülke olarak dikkatleri çekiyor.

Modern ev dekorasyonu fikirleri konusunda insanlar, online ortamda internet sitelerini kullanarak bilgi edinme yoluna gidiyor demek de yanlış olmaz. Artık yeniden daha yeniye değil, yeniden eski dizayn seçeneklerine eğilim çok daha fazla kendisini gösteriyor. Dolayısı ile modern seçeneklerden daha ziyade Vintage dekorasyon tarzı artık çok daha fazla moda.

Shabby Chic

Shabby Chic Nedir?

Shabby Chic, Vintage yani salaş ve eski nesil dekorasyon trendini günümüz modern mimarisine uyduran yeni yeni bir ev dekorasyon trendi olarak bilinir.

Kısa bir zaman dilimi içerisinde Fransa’dan Avrupa’nın geneline doğru yolculuğa çıkmış son derece modern bir akım olduğunu söyleyebiliriz. Homify, bu anlamda hazırladığı makaleler ile dekorasyon meraklılarına daha kapsamlı açıklamalar yapıyor. Shabby Chic dekorasyon akımı, her geçen gün biraz daha geniş kapsamı kendisine bağlıyor.

Eski İngiliz ve Fransız dekorasyon tarzı, birçok filmden ya da dergiden insanların hayran olduğu bir konu. Eğer dilerseniz evlerinizde bu mükemmel dekorasyon tarzını yansıtma şansına sahip olacaksınız. Artık ülkemizde de mükemmel örnekleri mevcut.

Shabby Chic Dekorasyon Prensipleri

Shabby Chic Dekorasyon Prensipleri

Bu dekorasyon stilinde önceliğimiz eskitme ve Vintage tarz. Yani ne olursa olsun günümüz modern seçeneklerinden de uzaklaşmadan klasik yaşam tarzını evlerimizin içerisinde yansıtmak durumunda olduğumuz bir tarz.

Aydınlatmalarından tutun da aksesuarlarına, mobilyalarından tutun da banyo seçeneklerine kadar aklınıza gelecek tüm seçenekler sizlerle birlikte oluyor. Türk iç mimari uzmanları, Shabby Chic uygulamaları konusunda kendilerini her geçen gün daha da geliştiriyor. Tabi ki biraz daha yeni nesil prensipler üzerinde durmak gerekiyor.

Sizlere vintage dekorasyon tarzı ile alakalı olarak mobilya seçiminden banyo tarzına, aksesuar kullanımından aydınlatma ürünlerinin nasıl tercih edileceğine kadar kapsamlı birkaç önerimiz olduğunu söylemeliyiz. Ayrıca Shabby Chic tarzının bir farklı özelliğinin daha mevcut olduğunu söyleyelim.

Duvar kağıtları, bildiğiniz gibi artık eskilerde kalan bir tarz olarak dikkat çekiyor. Ancak Shabby Chic akımında duvar kağıtları geri dönüyor. Üstelik sade duvar kağıtları değil, tamamen görsel ve canlı duvar kağıtlarını kullanıyoruz.

1-) Pastel Renk Tonları

Ev duvarlarının renklerinden işe başlayalım. Sıfırdan bir dekorasyon yapacaksanız Shabby Chic renk konsepti daha çok pastel renk tonları üzerine. Yani insanları boğan, karmaşık renklerden ziyade daha durgun ancak daha göz alıcı bir renk tonu modelinden bahsediyoruz.

Nane yeşili, bej, hardal sarısı, fuşya gibi renkler bu noktada en çok tercih edilen seçenekler. Aşırı canlı renklere eğilmeyin. Çok sıradan renkleri de seçmeyin. Shabby Chic, renkler konusunda canlı olmayan pastel tonları daha fazla önemsiyor.

Shabby Chic Decorating

2-) Ahşap Mobilyalara Geçiş Başlıyor

Diğer prensibimiz ise tamamen ahşap mobilyalara geçiş ile alakalı. Avrupai tarzı yakalayabilmek için ahşap ürünler olmazsa olmazlarımızdan birisi demek yanlış olmaz. Yukarıda da bahsettiğimiz üzere biraz daha Vintage tarz üzerine eğiliyoruz. Dolayısı ile eskitme seçenekler bu noktada olmazsa olmazlarımızdan birisi.

Ahşap mobilyalar, eskitme olsun ya da olmasın evlerinizin havasını değiştirecek. Bu arada renk konusunda yine pastel ağırlıklı ve daha açık renkler üzerine eğilin. Eskitme derken yıllar öncesinde olduğu gibi koyu kahverengi, iç karartan ağaç mobilyalardan da uzak durmanız gerektiğini hatırlatalım.

Shabby Chic Ahşap Mobilyalar

3-) Aksesuarlarda Eskiye Yönelim İhmal Edilmemeli

Eskiden evlerinizde neler olduğunu hayal edin. Sonra da gözünde canlandırdığınız ürünleri aksesuar olarak tedarik edin. Emin olun çok fazla seçenek aklınıza gelecek. Mesela ben hayal ediyorum ve evlerimizde eskiden teneke kutular olurdu.

Bu teneke kutuları annelerimiz birçok farklı şekilde kullanırdı. Bunun dışında duvarda klasik vintage tablolar olurdu. Bahçe ve balkonlarda yine klasik kireçten yapılmış vazolar her tarafı süslerdi. Aslında Shabby Chic, bizleri biraz da çocukluğumuza döndürmeye başlıyor diyebilir miyiz? Kesinlikle…

Shabby Chic Aksesuarlar

4-) Duvar Kağıdı Konsepti Geri Dönüyor

Yukarıda da bahsetmiştim. Özellikle eski Avrupa evlerinde duvar kağıtları olmazsa olmazlardan birisiydi. Zaman içerisinde bu durum yerini tek düze renklere bıraktı. Aslında daha iyi oldu ancak eskiyi özleyenler için desenli duvar kağıtları özlenen bir diğer detay.

Gözü çok yeren ve renk anlamında karmaşık seçeneklerden uzak durarak duvar kağıtları tercih edebilirsiniz. Özellikle çiçek desenli duvar kağıtları bu noktada ciddi şekilde tercih ediliyor demek yanlış olmaz sanırım.

Shabby Chic Duvar Kağıdı

5-) Hasır Ürünler Evin Her Yerinde

Küçük ama etkili diğer alternatiflerden birisi de şüphesiz ki hasır ürünlerin yoğunluğu olacak. Türkiye genelinde zaten eskiden beridir hasır ürünlere eğilim çok fazla. Özelikle elişi olarak hasır ürünler çok daha fazla yapılmaya başlandı.

Evlerinizin birçok noktasında hasırdan elde edilmiş ürünlerini değerlendirmeniz sizler açısından görsel bir diğer seçenek olacak. Shabby Chic prensipleri içerisinde öne çıkan bir detay.

Shabby Chic Hasır Ürünler

ETİKETLER