• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Yenidoğan Bebeklerde Sarılık, Tanısı ve Tedavi Yöntemleri

Yenidoğan Bebeklerde Sarılık
  • Beğen
    Loading...

Bu makalemizde yenidoğan bebeklerde sarılık tanısı ve tedavi yöntemleri üzerinde elimizden geldiğince durma yoluna gideceğiz. Aslında yenidoğan bebeklerin hemen hemen tamamında gördüğümüz bir durum ancak birçok ebeveyn bilgi sahibi olmadığı için ister istemez bir tedirginlik durumu söz konusu.

Bebeklerde sarılık sorunu aslında çok ciddi bir problem değildir. Ancak yine de kontrol altında tutulması gereken unsurların başında gelir. Ancak bu süreci baştan sona hep birlikte ele alalım istiyoruz. Uzman görüşlerini de sizlere sunarak bu makalemiz içerisinde fikir edinmenize yardımcı olmak istiyoruz.

Bebeklerde Sarılık Nedir?

Bebeklerde sarılık, vücudun salgılamış olduğu sarılık maddesi nedeni ile benzin sarı renge ulaşmasıdır ki önlem alınmaz ise tehlikeli bir hastalıktır.

Sarılık özellikle yenidoğan bebeklerde kimi zaman hastanede yatma sebebi de olabiliyor. Vücut, ister istemez yenidoğan bebekte sarılık hormonunu salgılar. Dolayısı ile benizde ciddi anlamda bir sararma görmeniz muhtemel hale gelir. Doğum sonrasında doktorunuz özellikle sarılık değerlerini kontrol altında tutmak isteyecektir.

Sarılık testi, genel olarak yenidoğan bebeklerde topuktan alınan kan ile yapılır. Hastanesine ve doktoruna göre değişmekle birlikte sarılık değeri 16 ve üzerinde ise hastaneye yatırarak ışık tedavisi uygulanmak istenebilir.

Yenidoğan Bebeklerde Sarılık Belirtileri

Yenidoğan SarılığıDoktorunuz sizleri mutlaka sarılık durumuna karşı doğum sonrasında bilgilendirecektir. Hastanedeki hemşireler aracılığı ile de çocuğunuzun sarılık durumu kontrol edilecektir tabi ki. Ancak yine de genel olarak sarılık belirtileri üzerinde durmak önemli bir diğer başlık.

Ayaktan başlayarak yüz kısmına doğru kendisini gösteren derinin ciddi anlamda sarı renge bürünmesi durumu en büyük belirtidir. Özellikle bebek, yeni doğduktan sonra emme alışkanlığı olmadığından anne sütünü alması zaman alabilir. Yukarıdaki videoda da görebileceğiniz üzere sarılıktan kurtulmanın en önemli yolu idrardır.

Tabi ki bunun dışında da üzerinde durmak zorunda olduğumuz bazı ikincil belirtiler olduğunu da söylemek gerekiyor. Bu anlamda detayları inceleme yoluna gidecek olursak;

  • Floresan lamba altında cilt üzerinde görülen ciddi sarı renk hali,
  • Bebeğin emme isteğinin azalması ve daha az acıkması,
  • Bebekteki sürekli uyku hali ve tepkisizlik,
  • Bebeğin olması gerekenden çok daha fazla uyuması,
  • Sarı renk durumunun ayaklar, kollar ve bacaklarda da bulunması,

Şu aşamada en önemli belirtilerdir. Özellikle bebeğinizin emiş hallerinde bir değişiklik farkederseniz bu aşamada en kısa süre içerisinde uzman bir doktora başvurmanız gerektiğini asla unutmayın.

Yenidoğan Sarılığı Tanısı

Yenidoğan Sarılığı BelirtileriTabi ki tanılama süreci için doktorlar bu noktada çok aceleci olmaz. Yenidoğan bebek özellikle fizyolojisi gereği bu süreci yaşamak durumundadır diyebiliriz. Ancak iyileşmeyen ve bebekte sıkıntıların meydana gelmesini sağladığı noktada en kısa süre içerisinde müdahale etmek gibi bir zorunluluk ortaya çıkar.

Genellikle topuk kanı uygulaması ile birlikte kandaki sarılık değerleri incelenir. Sarılık özellikle 16 değerinin üzerine çıktığında tehlike arz edebilir. Bunun için bebekler yoğun bakım ünitesine alınabilir. Özellikle kan uyuşmazlığı olan anne ve baba durumunda doktorlar biraz daha ehemmiyetli yaklaşırlar bu duruma.

Kan dışında aynı zamanda fototerapi yöntemi kullanılarak da erken sarılık gibi durumların kontrolü yapılır. Sarılık, kimi zaman yenidoğan fizyolojisi gereği normal olabileceği gibi kan uyuşmazlığı olan anne ve baba nedeni ile riskli bir süreç anlamına da gelebilir. Özellikle anne ve bebek arasında ki kan uyuşmazlığı da beraberinde sıkıntılara gebe olabilir.

Sarılık, erken önlem alınmadığı takdirde özellikle sinir sisteminde de çok ciddi sorunlara neden olabilir. Tanılama ve tedaviye geçiş süreci çok hızlı olmak zorundadır.

Yenidoğan Sarılığı Tedavisi

Bebeklerde yenidoğan sarılığı söz konusu ise videoda da izleyebileceğiniz üzere en önemli tedavi yöntemi şüphesiz ki anne sütüdür. Anne sütü neden çok önemlidir? Çünkü bebeğimizin ihtiyacı olan tüm vitamin ve mineraller anne sütü içerisinde yer alacaktır.

Bebek sarılık sürecinde çokça emmek durumundadır. Vücutta ki sarılığın idrar yolu ile atılması gerektiği için sağlıklı bir şekilde bu sorunu bertaraf etmek adına sürekli emzireceğiz. Günde ideal olarak 3 – 4 defa idrar yapan bebeklerimiz sarılığı çok daha kolay şekilde vücudundan atabilir.

Bununla birlikte evlerinizde bebeği sürekli floresan ışık altında yatırın. Bu, kendi evinizde fototerapi uygulamanız anlamına gelir. Eğer ki sarılık değeri 16 üzerine çıkarsa hastane yoğun bakım ünitesine yatacak ve burada özel fototerapi uygulanacaktır.

İçerik Kopyalama Yasal Uyarı

ETİKETLER